BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DERHAL TÜM SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR!

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, DERHAL TÜM SAĞLIK EMEKÇİLERİNDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR!

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada; "Dün bir arkadaşımız söyledi, çok ilgimi çekti. Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış. Artık hastaneler o kadar şirin hale geldi ki, vatandaşlar oğullarını, kızlarını evlendirmek için acil servislere gidiyorlar, oralara yuvalar kurmak için ziyaretler yapıyorlar. Acil servisler artık sadece sağlık hizmeti vermiyor, yuva kurmak için de hizmet veriyor. İşte geldiğimiz nokta bu” diyerek, sağlık emekçilerini aşağılamıştır.

 

Başbakan Binali Yıldırım, ülkemizde sağlık sisteminin, dönemlerinde dünya standartları üzerine çıktığını, herkesin örnek aldığını öne sürerek, acil servisleri ve hastaneleri sıfır sorunsuz yer gibi göstermeye çalışarak hepimizi hayrete düşürdü, bununla da kalmadı ve bir örnekle hastanelerimizin durumunu anlattı. Bu örneğini de her zaman ki gibi ortaçağcı gerici anlayışı gereği yine kadınları kullanarak ve onları aşağılayarak yaptı.

 

Binali Yıldırım, bu açıklaması ile algı yönetimi yaratmaya çalışmıştır. Çünkü ne hastaneler, ne de acil servisleri dünya standartları üzerinde olmadığı gibi buraların durumu içler acısıdır.

 

Acil Servislerde çalışanlar, personel yetersizliğinden 48 saate varan çalışma ile günde neredeyse 500-1000 arası hastaya, fiziki ve teknik alt yapı eksikliklerine rağmen bakıyorlar. Hasta yakınları tarafından sağlık emekçilerine yaşatılan şiddet olayları ve öldürülen sağlık çalışanları da cabası.

 

Başbakan büyük bir olasılıkla hiç devlet hastanesine ve acil servisine gitmemiş. Gitmiş olsa bilir ki acil servisler tam anlamı ile bir can pazarıdır. Orda kanamalı hastaya tampon, dikiş atma, pansuman, idrar sondası takma vb. müdahale etmekten sağlık emekçileri birbirlerini bile göremiyorlar.

 

Buradan Başbakan Binali Yıldırım’a sesleniyoruz, Sağlık Emekçilerinin insanca çalışabileceği ve vatandaşlarında daha kaliteli bir hizmet alabileceği ortamları yaratın, çöp çatanlık yapmaktan, insanların aklı ile dalga geçmekten vazgeçin ve derhal tüm sağlık emekçilerinden özür dileyin.

 

 

Semra PEKTOPAL

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu

    MYK Üyesi