BİRLEŞİK KAMU-İŞ : “TAKSİM EMEKÇİLERE AÇILMALIDIR”

BİRLEŞİK KAMU-İŞ : “TAKSİM EMEKÇİLERE AÇILMALIDIR”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş; AKP hükümetine, İçişleri Bakanı’na ve İstanbul Valisi’ne seslenerek Taksim’in emekçilere ve işçilere açılmasını istedi.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü ve bağlı sendikaların İstanbul Yöneticileri’nin katılımı ile Galatasaray Lisesi önünde Taksim’in 1 Mayıs’ta kutlama alanı olarak açılması için basın açıklaması yaptı.

“1 MAYIS’TA TAKSİM’DEYİZ”

 Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  “Dünya emekçileri sömürüye, baskıya ve haksızlıklara karşı 129 yıldır 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma günüde alanlarda bütünleşmekte ve haykırmaktadır” dedi.

“1 MAYIS’I ENGELLEYECEK YÖNTEMLERE BAŞVURULMAMALI”

1 Mayıs’ta birlikteliğin ve dayanışmanın sağlanacağı en önemli meydanlarımızdan olan Taksim’in emekçilere açılmasının önemli olduğunu kaydeden Kütük,"AKP hükümetinin, İçişleri Bakanı’nın ve İstanbul Valisi’nin işçi sınıfının alanlarda birlikte olmalarını engelleyecek ve olumsuz sonuçlar doğuracak yöntemlere başvurmamalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kütük, Birleşik Kamu-İş olarak 1 Mayıs’ta başta Taksim olmak üzere bütün Türkiye’de alanlarda yer alacaklarını açıklayarak, “ Gelişmiş, çağdaş ülkelerde 1 Mayıs emekçiler için bayram olabilir. Ama bizim ülkemizde bayram olmanın ötesinde bu ülkenin emekçileri için yaşanan olumsuzluklara karşı bir demokratik tepki ve sorunlarını en yüksek sesle dile getirme haykırma günüdür” şeklinde konuştu.

“SORUNLAR EN ÜST DÜZEYDE DİLLENDİRİLECEK”

1 Mayıs’ın emekçilerin sorunlarının en üst düzeyde haykırma günü olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Kütük, sözlerini şöyle tamamladı:

“Soma, Ermenek ve Zonguldak başta olmak üzere maden emekçilerini adeta katliam boyutuna varan ölümlerinin yaşandığı, yaşamın işçileri ve emekçiler için çekilmez hale geldiğini milyonlarca işçimizin iş güvencesinden yoksun ve çok düşük ücretle çalışmak zorunda kaldığı, kamu çalışanlarının iş güvencesinin ellerinden alınmak istendiği ülkemizde 1 Mayıs, ülkemizin bütün emekçilerinin ve emekçi dostlarının birlikte sorunlarını haykırma günüdür.”