BİRLEŞİK KAMU İŞ, "HER GÜN 8 MART, HER GÜN MÜCADELE!" SLOGANIYLA 8 MART'I ALANLARDA KUTLADI

BİRLEŞİK KAMU İŞ,

BİRLEŞİK KAMU-İŞ İL TEMSİLCİLİKLERİ VE BAĞLI  SENDİKALARI

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ’NDE ALANLARDAYDI


Konfederasyonumuza bağlı Birleşik Kamu-İş İl Temsilcilikleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde alanlara çıkarak, kadın cinayetlerini ve kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcilikleri, 8 Mart’ı kutlamak için Türkiye’nin dört bir yanında sokaklara çıktı.  Yurdun dört bir yanında alanlara çıkan kadınlar; baskıya, şiddete ve yaşanan cinayet ile tecavüz olaylarına karşı eşit yaşamını ve özgürlüğü savundu.    

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcilikleri, yaşamını yitiren kadınları, tecavüze uğrayarak öldürülen, kocasının, babasının, sevgilisinin, kardeşinin şiddetine maruz kalarak katledilen, hastanelerde, okullarda, iş yerlerinde şiddete uğrayarak yaşama hakkı ellerinden alınan kadınları unutmayarak, onların resimlerini taşıdı.

BURSA İL TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu iŞ Bursa İl Temsilciliğinin çağırısı ile bir araya gelen demokratik kitle örgütlerinin oluşturduğu “ Emekçi Kadınlar Platformu”  " Kadın Erkek Elele Birlikte Mücadeleye! " sloganıyla yaptığı 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Yürüyüşü ile kitlesel bir eylem yaptı.  

MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu-İş Mersin İl Temsilcilik Başkanı Yakup Tekin,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde basın açıklaması yaptı.  Basın açıklamasında Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar da katıldı. Aynı gün yapılan “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur, Bu Suça Ortak Olma” konulu imza kampanyasına da ilgi yoğun oldu.

ADANA İL TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu-İş Adana İl Temsilciliği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle kadınlara uygulanan her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı basın açıklamasını Birleşik Kamu-İş Temsilcilik Sözcüsü Derya Uğur yaptı. Daha sonra Eğitim İş Sendikamız düzenlediği resim yarışmasında dereceye girenlerin ödüllerini vermek üzere tören düzenledi. Tüm Yerel-Sen Adana Şubemiz’de iş yerlerini gezerek üyelerine karanfil dağıtarak 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ

KADINLAR ÇİFTE SÖMÜRÜYE MARUZ KALIYOR

 Birleşik Kamu İş Konfederasyonu İzmir il Temsilciliğimiz Kıbrıs Şehitlerinde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde “Gülümsetin Bizi” konusu resim sergisinde  Karşıyaka Belediye Başkanın 8 Mart için hazırlattığı ve Cumhurbaşkanı’nın tepki gösterdiği afişlere  destek çıkıp hep bir ağızdan  “SANA NE”  ve daha sonra 8 Marta Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklaması yaptılar. 

ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

KADIN CİNAYETLERİ HER GEÇİN GÜN ARTMAKTADIR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Birleşik Kamu-İş Zonguldak İl Temsilciliği adına basın açıklaması yapan Eğitim-İş Şube Başkanı Ebru Özel, “Ülkemizde, kadına yönelik şiddet, kadın emeği sömürüsü, kadın bedeni sömürüsü, kadın yoksulluğu, kadın işsizliği, çocuk gelinler ve okula gönderilmeyen kız çocukları, tacizciyi, tecavüzcüyü, saldırganı koruyup kollayan hukuk sistemi, genel anlamda da AKP iktidarının kadını yok sayan gerici politikaları kadının özgürleşmesi önünde en büyük engeller olarak durmaktadır.  Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri her geçen gün artarak yükselmektedir.Uluslar arası haklar, sözleşmeler yerle bir edilmiştir.” dedi.

ANKARA BİRLEŞİK KAMU İŞ İL TEMSİLCİLİĞİ

Konfederasyonumuza bağlı Birleşik Kamu-İş Ankara Temsilciliği, "Kadına Yönelik Şiddet ve Cinayetlerin Önlenmesi İçin Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Alınması" için 8 Mart haftasında yoğun bir şekil imza kampanyası düzenledi. Tüm Yerel-Sen Ankara Şubemiz’de 8 Mart akşamı salon etkinliği düzenleyerek 8 Mart’ı kutladı.  

MUĞLA İL TEMSİLCİLİĞİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Birleşik Kamu-İş Muğla İl Temsilciliği; ADD ve CHP olarak basın açıklaması yaparak kadınlara karşı şiddet, tecavüz olaylarının son bulmasını istedi.

HATAY EĞİTİM İŞ 1 NOLU ŞUBE

ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN RUHLARI İÇİN GÖKYÜZÜNE SİYAH BALON BIRAKILDI

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şubemiz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle anlamlı bir etkinliğe imza attı.  Türkiye’de cinayete kurban giden kadınları simgeleyen kefene sarılı hallerini kucaklarında taşıyıp ayakkabılarını sokak ortasına bıraktılar.  Demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve üyelerin destek verdiği eylemin sonunda öldürülen kadınların ruhları adına siyah balonları gökyüzüne bıraktılar.

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şubemiz, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dolayısıyla, öldürülen kadınlarımızı doğada yaşatabilmek ve kadına yönelik şiddete karşı sevgi ekmek için fidan dikme etkinliği de yaptı.

TÜM YEREL-SEN EDİRNE 8 MART’A ÖZEL KAHVALTILI TOPLANDI DÜZENLEDİ

 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltıda, Edirne Belediyesi’nde çalışan kadın personeller bir araya geldi.Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, “Her daim kadın haklarının savunucu olacağız ve kadın çalışanlarımızın yanında yer alacağız.” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi’nin düzenlediği kahvaltı etkinliğine Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Fevziye Kirezci, CHP Kadın Kolları Merkez İlçe Başkanı Reyhan Güzel, Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez, sendika yönetim kurulu üyeleri Elif Davulcu, Bülent Uluca, Seçkin Çetin, Altan Güzelli ve Edirne Belediyesi’nde çalışan kadın personel katıldı.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu da,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Tüm Yerel-Sen Edirne Şubesi tarafından düzenlenen kahvaltıda, “Bugün kadınların haklarını arama günüdür” ifadelerini kullandı.

KONYA EĞİTİM İŞ ŞUBESİ

Konya İl Temsilciliğimiz, 8 Martta alanlara inerek kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan Eğitim İş Özlük ve Hukuk Sekreteri Şengül Fidan "Biz, inanıyoruz ki kadın özgürleşmeden toplum özgürleşemez! Barış, demokrasi, eşitlik ve özgürlük gibi insani değerlerin yok sayıldığı bir dünyada kadınlara yer olmadığının farkındayız ve bu nedenle şiddetsiz ve sömürüsüz bir dünya için mücadeleyi sürdüreceğiz!

Kadınlar yaşama karşı gösterdikleri isyan ve inatla, toplumu hayata bağlayan kararlılığı armağan ediyorlar. Yeryüzüne barışı, çağdaşlığı, inceliği ve sayısız güzelliği kadınların getireceğine inanarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz" dedi. 

ESKİŞEHİR EĞİTİM İŞ

Eskişehir Eğitim İş Şubemiz 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadına Şiddet ve Cinayetin önlenmesi için yaptığı imza kampanyası yoğun ilgi gördü.

EĞİTİM İŞ MİTYAT TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim İş Mityat Temsilciliğimiz, 8 Mart’ta alanlara çıkarak, 8 Mart’ı özüne uygun bir şekilde kutladılar.

EĞİTİM İŞ ÜNYE TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim İş Ünye Temsilciğimiz, salon etkinliğini yaparak, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar ile günü kutladı.

NAZİLLİ EĞİTİM İŞ TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim-iş Nazilli Şubesi tarafından düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği için imza kampanyası yoğun ilgi gördü.

GENEL SAĞLIK İŞ GAZİANTEP TEMSİLCİĞİ

Genel Sağlık İş Gaziantep Temsilciliği Gaziantep’te örgütlü olduğumuz hastanelerde 8 Mart kutlamaları için afişlerimizi astı ve çalışanlara bildiri dağıttı.