BİRLEŞİK KAMU-İŞ: 92 YILLIK GURURU ÇOŞKUYLA KUTLADI

BİRLEŞİK KAMU-İŞ: 92 YILLIK GURURU ÇOŞKUYLA KUTLADI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz tüm yurtta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşkuyla kutladı.  Cumhuriyet’in ilanını 92’nci yılı Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu,  bağlı sendikalar ve il temsilcileri büyük katılım göstererek kutladı.  Başta Ankara, İzmir gibi büyük illerde yoğun katılım gösterildi.

ANKARA

Cumhuriyet’in 92.Yılı nedeniyle düzenlenen meşaleli yürüyüş, Kızılay Güvenpark’tan Ulus’taki 2.Meclis önüne kadar devam etti.  Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  Genel Sekreterimiz Mücahit Dede,  Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu, Ulaşım-İş Genel Başkanı Adem Çalışkan ve Eğitim-İş MYK üyeleri, Tüm Yerel-Sen MYK üyeleri,  Genel Sağlık-İş MYK üyeleri ve sendikaların Şube Başkanları katıldı.

İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu İş İzmir bileşenleri, Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilciliği öncülüğünde, İzmir’deki Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine katıldı.  Cumhuriyet Bayramına; Birleşik Kamu-İş Eğitim Basın Yayın Sekreteri Semra PEKTOPAL ile Tüm Yerel-Sen Genel Mali Sekreteri Arif Alel de katıldı.

Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilciliği Cumhuriyet Bayramı törenine katılan tek emek örgütü oldu

Sabah saatlerinde sendika binasında bir araya gelen Birleşik Kamu İş'li emekçiler, daha sonra İzmir İçin kutlamaların adresi olan Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene katılmak üzere 1. Kordon’da, kortejdeki yerlerini aldılar.

Cumhuriyet değer ve kazanımlarının hiçe sayıldığı, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kastedildiği bir dönemde “Birliğimizin ve Kardeşliğimizin Mayası Cumhuriyetimizin 92. Yılı Kutlu Olsun” pankartının ardında toplanan belediye emekçilerini, sendika yöneticilerimiz de yalnız bırakmadı.

Birleşik Kamu-İş Eğitim Basın Yayın Sekreteri Semra PEKTOPAL ile TümYerel-Sen Genel Mali Sekreteri Arif ALEL’in de katıldığı yürüyüş sırasında halkın, “Cumhuriyetin emekçilerine helal olsun” sözleriyle kortejimizi alkışlaması, coşkumuzu artırdı. Emperyalizmi dize getiren, ulusal mücadelemizin ve kurtuluşumuzun simgeleri olan bayramlarımızı yasaklayan zihniyete karşı “Biz varız. Emekçiler var. Birlikten Cumhuriyet Doğar” demek için hep birlikte Cumhuriyetimizin 92. Yıl coşkusuna ortak olduk.

Resmi törenlere katılan tek emek örgütü olan Birleşik Kamu İş’in Cumhuriyet Meydanı’ndan geçişi sırasında,  protokol sıralarında bulunan bazı milletvekilleri ve askerlerin heyecanla kortejimizi alkışlaması ve selamlaması dikkate değerdi. 

Cumhuriyetin emekçileri; meydandan geçerken hep bir ağızdan dillerinde “ Gündoğdu hep uyandık. Siperlere dayandık. Bağımsızlık Uğruna da al kanlara boyandık. Yolumuz devrim yolu gelin gardaşlar gelin. Yurdumuza faşist dolmuş vurun gardaşlar vurun. İşçi, köylü hep hazırız bozuk düzene karşı. Halk savaşı vereceğiz Emperyalizme karşı” şeklinde Gündoğdu Marşını ve ardından “ Yaşa Mustafa Kemal Paşa yaşa. Adın yazılacak mücevher taşa” diyerek İzmir marşını söylediler. “Tam Bağımsız Türkiye” sloganları attılar. Halkın da söylenen marşlara ortak olması alandaki coşkuyu daha da artırdı.

İzmirli emekçilerin, Birleşik Kamu İş çatısı altında tek vücut olarak Cumhuriyet’e sahip çıkması, dosta da düşmana da örnek olsun.

Yaşasın Cumhuriyet!

ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ

Muratpaşa Belediyesinin düzenlediği ve  katılımcı kuruluşlar arasında Birleşik Kamu İş Antalya Temsilciliğinin de bulunduğu Fener Alayı ve akabinde Cumhuriyet Meydanında Volkan Konak konserine yaklaşık 150.000 Antalyalı katıldı.

ADANA İL TEMSİLCİLİĞİ

"Adana Eğitim-İş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Bisiklet Yürüyüşü" için toplandı. Seyhan Belediyesi Fener Alayı ile devem ederek, Cumhuriyet Bayramı kutlandı.

MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

Tarsus Eğitim İş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Fener Alayı’nda toplanarak kutladı.

EDİRNE İL TEMSİLCİLİĞİ

Serhat Şehri Edirne'de, Dev Türk Bayrağı ve Cumhuriyet Bayramı Sevinci yaşandı.

ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ 

Zonguldak'ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Çelenk koyma töreninin ardından Birleşik Kamu-İş Zonguldak Temsilciliği ve Zonguldak Eğitim-İş üyeleri Cumhuriyet Bayramı'nı çoşkuyla ve sevinçle kutladı.