BİRLEŞİK KAMU-İŞ ANKARA TEMSİLCİLİĞİ: KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ

BİRLEŞİK KAMU-İŞ ANKARA TEMSİLCİLİĞİ: KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ

Konfederasyonumuza bağlı Birleşik Kamu-İş Ankara Temsilciliği, "Kadına Yönelik Şiddet ve Cinayetlerin Önlenmesi İçin Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Alınması" için topladığı imza kampanyasının son haftasını  “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” öncesinde tamamladı.

Konfederasyonumuza bağlı Birleşik Kamu-İş Ankara İl Sözcüsü, Güvenpark ve Sakarya Caddesi’nde kurduğu stantlarla imza kampanyasının son haftasını tamamlamasına Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Sendikaların  Genel Başkanları, MYK üyeleri ve sendika şube yöneticileri destek vermek amacıyla katıldı.

Birleşik Kamu İş  üyeleri, bu çerçevede YKM önünde kadına yönelik şiddeti protesto etti. Eylemde kadınlar yüzlerine yaptıkları makyajla kadına uygulanan şiddete dikkat çekti. 

İmza kampanyasına destek verenler adına basın açıklaması yapan Birleşik Kamu-İş Ankara Sözcüsü Ayşe Bilgi, “Kadın cinayetlerinde son 13 yılda büyük artışlar oldu. Kadına yönelik şiddet yüzde 1400 arttı. Kadın cinayetleri ile ilgili yargılananların ancak 3’de biri cezalandırıldı. Cezalandırılan faillerin hemen tamamı ise ‘haksız tahrik’ indiriminden yararlanarak hafif cezalar aldılar. Ülkemizde kadın cinayetlerinin, her geçen gün daha da artmasının önüne geçmek için, yapılan yasal değişiklikler ve koruyucu-önleyici tedbirler ne yazık ki, yeterli değildir” dedi.

Kadın cinayetlerine, kadın şiddetine karşı sessiz kalmayacağını vurgulayan Bilgi, “Emekçiler olarak; kadına yönelik şiddete, tecavüzlere, kadın cinayetlerine, işyerlerinde tacize, baskıya, sürgün ve mobinge seyirci kalmıyor, Kadına yönelik her türlü şiddetin bir insanlık suçu olduğunu haykırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilgi, kadınların yaşam haklarının garanti altına alınması için çağrı da bulunarak sözlerini şöyle tamamladı:

“Başta devlet kurumları olmak üzere tüm üniversite ve eğitim kurumları, basın yayın organları, demokratik kitle örgütleri ve duyarlı vatandaşlarımızla işbirliği içinde ciddi ve kapsamlı bir eylem planı hazırlanması, gerekli tüm adımların hızla atılması ve fiili olarak yaşama geçirilmesini talep ediyoruz.”