BİRLEŞİK KAMU-İŞ BİLEŞENLERİ TARSUS ADLİYESİ’Nİ TIKLIM TIKLIM DOLDURDU

BİRLEŞİK KAMU-İŞ BİLEŞENLERİ TARSUS ADLİYESİ’Nİ TIKLIM TIKLIM DOLDURDU

Mersin’in Tarsus ilçesinde bindiği minibüsün şoförü tarafından hunharca öldürülen Özgecan Aslan davasının ilk duruşmasına Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar katılarak davanın takipçisi oldu.

Özgecan Aslan’ın katil zanlılarının yargılanacağı davanın ilk duruşması öncesi Tarsus 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde davayı izlemek üzere Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, MYK üyeleri Mücahit Dede, Semra Pektopal, Barış Düdü, Denetleme Kurulu Başkanı İsa Kayadan ve Eğitim-İş Mersin Şube Başkanı Hakan Boyar, Hatay Şube Başkanı Yeter Köse,  Adana Şube Başkanı Galip Reha Ertekin, Tüm Yerel-Sen Adana Şube Başkanı Seniha Soylugan, Genel Sağlık iş genel örgütlenme sekreteri Sinan Sevimli,  Tarsus İl Temsilcilik Başkanı Kurtuluş Gezen ile Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği, CHP Tarsus Kadın Kolları gibi sivil toplum kuruluşları eyleme destek verdiler.

Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davaya toplumun tüm kesimleri ilgi gösterdi.  Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ı katleden zanlı Suphi Altındöken, olay esnasında kendisine yardımcı olan baba Necmettin Altındöken ve Fatih Gökçe, ilk kez hakim karşısına çıktılar. Aşırı kalabalık nedeniyle dava, Tarsus Adalet Sarayı konferans, salonunda görüldü.

“KADIN CİNAYETLERİNDE SİYASAL İKTİDAR SORUMLUDUR”

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’e üye yüzlerce kişi de kortej şeklinde yürüyerek Ellerinde pankart ve Özgecan’ın fotoğraflarını taşıyarak “Özgecan’ın hesabı sorulacak”, “Özgecan’ın katili AKP düzeni”, “Kadın, erkek el ele örgütlü mücadeleye”, “Kadınız haklıyız kazanacağız” sloganları atarak adliye bahçesine girdi.

Burada bir basın açıklaması yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal, “Özgecan’ın katilini ve bu canavarlığı yaratanlar, çocuklarını bilimsel, laik, çağdaş eğitim süzgecinden geçiremeyen eğitim sistemi ve bu eğitim sistemini her geçen gün gericileştiren siyasal iktidardır” dedi.

Pektopal, “Her fırsatta kadına düşmanlığını dile getiren, bu yönde yasa ve uygulamalar gerçekleştiren “üç çocuk” söyleminden 4+4+4 eğitim sistemine kadar yol alan iktidar, en sonunda kendisinin hukuk bürosuna dönüştürdüğü Anayasa Mahkemesini, kadını yok sayan bir karar vererek, imam nikahı için resmi nikah koşulunu kaldırdı” şeklinde konuştu.

Kadın cinayetlerinin yaşamımızın bir parçası haline getirilerek normalleştirilmesine izin vermeyeceklerine dikkat çeken Pektopal, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye’yi bu karanlık ortama mahkûm edenler iyi bilmelidir ki bu vahşet son bulana dek Birleşik Kamu İş, gericilikle mücadelede direnç olmaya ve kadın cinayetlerinin önlenmesi için ne gerekiyorsa duraksamadan, kararlıca yapmaya devam edecektir.”

“ÖZGECAN CİNAYETİ HERKESİN KANINI DONDURDU”

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük de burada söz alarak kadın cinayetlerinin biran önce son bulmasını isteyerek,  Özgecan cinayetinin herkesin kanını dondurduğunu dile getirdi.

Sadece Özgecan’ı kaybetmediklerinin altını çizen Kütük, “Biz o gün insanlığımızdan parçalar kaybettik” ifadelerini kullandı.