BİRLEŞİK KAMU-İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ: KİLİSE DÜŞÜN BOMBALAR ÜLKEMİZİ SURİYE BATAKLIĞINA SÜRÜKLEYENLERİN ESERİDİR

BİRLEŞİK KAMU-İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ: KİLİSE DÜŞÜN BOMBALAR ÜLKEMİZİ SURİYE BATAKLIĞINA SÜRÜKLEYENLERİN ESERİDİR

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilciliği her gün bombalarla yaşamaya alıştırılan Kilis ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler ile birlikte Konfederasyona bağlı Sendikaların şube başkanları da katıldı, açıklamada AKP’nin ülkemizi Suriye bataklığına sürüklediğini belirten Güler konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ AKP iktidarı 13 yıldır uyguladığı yanlış politikalar yüzünden ülkemizi Ortadoğu bataklığına hızla sürüklemektedir. Ülkede tek adamlığını ilan eden Cumhurbaşkanı Koltuk sevdasından Ülkeyi ve Kilis’i unutmuş kendisine kukla bir başbakan arama telaşına düşmüştür.

Karayolu ile Ülkemizden Suriye ye giden roketler şimdi havayolu ile kilise yağıyor "Bugün füzeler Kilis'e düşüyor ama yarın Antep'e, Adana'ya, Ankara'ya, İstanbul'a, her yere sıçrar. Son beş ayda 70'ten fazla füze; hayatını kaybeden genç, yaşlı, çocuk 20'den fazla insan. Suriye’deki savaşın yerinden ettiği on binlerce insanın sığındığı sınır şehri Kilis, bu yılın başından beri kendini IŞİD tarafından atılan füzelerin hedefinde buldu. Kilis halkı her gün çığlık çığlığa ve şöyle sesleniyorlar:

"Geceleri şimşek çakıyor, roket sanıyoruz. Karga geçiyor, roket sanıyoruz. Kapı kapanıyor, korkuyoruz. Psikolojimiz allak bullak

Bugüne kadar 21 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. Sınırın sıfır noktasında kurulu olan bu şehir, Suriye'de çatışmaların başkenti sayılabilecek Halep'ten sadece bir saat uzakta. Son aylarda gittikçe artan roketlerden korunmanın yolu ise pek çokları için doğup büyüdükleri bu şehirden geçici de olsa göç etmek

"Kilis Türkiye sınırları içinde değil mi?

Bu ülkenin bir toprağı değil mi?

Güçlü devlet, güçlü ordu diyorlar. Nerede?

Cumhurbaşkanı kendi koltuğunun sevdasına düşmüş, Kilis'in bir vatan toprağı olduğunu ve kendi deyimleri ile  “ milletin adamı” olduğunu unutmuş,”

Cumhuriyet tarihimizde böyle bir dönem yaşamadık. Terör olaylarını çok gördük ama böylesini değil!

Bu kez bir kentimiz sürekli bombalanıyor, roket saldırısına uğruyor. Devleti yöneten AKP iktidarı nerede BOP başkanı ortada yok! Her gün bir sürü bahane yaratıp nutuk atanlar, ekranlarda boy gösterenler, düzmece açılış törenleri düzenleyip milleti kandıranlar, yandaş medyayı dibine kadar kullanıp parti propagandası yapanlar, Kilis'te olanlar için ağızlarını bile açamıyor!

Peki roketle saldıranlar nerede? Onlar hemen burnumuzun dibinde, Suriye'de!.. Roketleri Suriye sınırımızda üslenmiş olan İslam la uzaktan yakından alakası olmayan  IŞİD isimli terör örgütü fırlatıyor.

Çok başarılı (!) Suriye politikalarımız sayesinde onları sınır komşumuz yaptık, adeta ellerinden tutarak Kilis'in 10 kilometre ötesine yerleştirdik.

Evet, onlar orada… Yanlarına yürüyerek gitmek isteseniz yarım saatinizi alır ama gelin görün ki aslan hükümetimiz onlara bir şey yapamıyor. Oysa vatan toprağımızı hedef alanların yeri belli… Uçak kaldıramıyoruz, roket mevzilerini havadan bombalamak mümkün olmuyor ; çünkü yasak!

Kilis olayı ülkemizi Suriye bataklığına sürükleyip rezil edenlerin adeta belgeseli! İlk kez bir kentimiz sınırlarımız dışından sürekli bombardımana tutuluyor ve biz çaresizlikle izlemeyi sürdürüyoruz.

Kilis olayı Cumhuriyet tarihimizde bir ilk… Daha önce yaşanmamış bir örnek…

Diren Kilis diren, dayan Kilis dayan demekten başka bir şey diyemiyoruz

Hükümeti bu yanlış dış politikasından derhal vazgeçmeye Suriye sınırlarını kapatmaya ve hudutların namus oldu.”