BİRLEŞİK KAMU İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ ATATÜRK’Ü ÖZLEMLE ANDI

BİRLEŞİK KAMU İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ ATATÜRK’Ü ÖZLEMLE ANDI

Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilciliği, Atatürk’ü  anma etkinlikleri çerçevesinde Atatürk’ün anlatıldığı oyunlar hazırladı.   Ekin Dans Topluluğu’nun sahnelediği "Atatürk ile Yeniden Doğuş" adlı dans gösterisi büyük alkış aldı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Atatürk’ü anma etkinliğine Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu Üyeleri Barış Düdü, Semra Pektopal,  Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler,  Tüm Yerel-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Hakan Kıran, Büro-İş Şube Başkanı Soner Sönmez, Genel Sağlık-İş İzmir Şube Başkanı Muhteber Çolak ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Eğitim-İş Şubeleri ve Yönetim Kurulu Üyeleri yoğun katılım gösterdi.

Mustafa Kemal Atatürk için yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler’in yaptığı konuşmada “Çok yönlü ve üstün kişiliği olan önderimiz Mustafa Kemal’in aramızdan ayrılışının üzerinden tam 77 yıl geçti. O, kısacık hayatında bir ulusun kötü talihini yenmesini sağladı ve dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş izler bırakarak bedenen aramızdan ayrıldı” dedi.

Atatürk’ün, ulusu için canını ortaya koymaktan çekinmediğini vurgulayarak Güler, “ Her türlü zorluğa katlanarak kendini ulusuna adadı. Değişik cephelerde ön saflarda savaştı. Mustafa Kemal, idealist bir liderdi. Onun idealizmi yüksek vasıf ve özelliklerine inandığı milletinin hürriyet ve bağımsızlık aşkından geliyordu. En büyük ideallerinden birisi de milli sınırlarımız içinde milli birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. Hür ve bağımsız ülke idealini gerçekleştirdikten sonra Türkiye’yi çağdaşlaştırmak için çağdaş medeniyet idealine yönelmiştir. Yaptığı devrimlerle de bunu gerçekleştirmeyi amaçlamıştır” şeklinde konuştu.

Güler,  Atatürk Devrimleri ve İlkeleri’nin Türk milletinin ihtiyacından doğduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

Atatürk; gerçekçi, milli ve yenileşmeye açık, çağdaş bir sistem kurmayı amaçladı. Atatürk demek; özgürlük, aydınlık, vatanseverlik, çağdaşlık demektir. O, 77 yıl önce bugün bize kurduğu, bizim de yükseltmek zorunda olduğumuz pırıl pırıl cumhuriyeti ve ilkelerini bize emanet ederek, sonsuzluğa göçtü. Yolundan ayrılmayacağımızı vurgulayarak, onun yüce anısı önünde saygıyla eğiliyorum.”

Ege Üniversitesi DTM Konservatuarı Ekin Dans Topluluğu’nun sahnelediği "Atatürk ile Yeniden Doğuş" adlı dans gösterisi izledi. Atatürk’ün anlatıldığı oyunlar görsel şölen havasında geçti.