BİRLEŞİK KAMU-İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ İSTANBUL’DAKİ TERÖR OLAYINI LANETLEDİ

BİRLEŞİK KAMU-İŞ İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ İSTANBUL’DAKİ TERÖR OLAYINI LANETLEDİ

Konfederasyonumuzun İzmir İl Temsilciliği ve bağlı sendikalarımızın şubeleri İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve 44 kişinin hayatını kaybettiği, 250 kişinin yaralandığı terör saldırısını lanetleyerek sorumluların biran önce hesap vermesini istedi.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri Arap Mucur, Genel Mali Sekreteri Arif Alel, Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilcisi ve Tüm Yerel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, MYK üyeleri Nazif Çağlar Çeviren, Ergül Gülmez, Özkan Felek, Çetin Saygı, Tüm Yerel Sen 2 Nolu Şube MYK üyeleri Özgür Işık, Tarık Cücünel,  Nazmiye Işınak,  Eğitim-İş 1 Nolu Şube Başkanı Bülent Turan,  Eğitim-İş 2 Nolu Şube Başkanı Prof. Dr. Ömer Lütfü Değirmenci ve bağlı sendikaların yöneticileri ile İzmir Konak Meydanı’nda biraraya gelerek basın açıklaması yaptılar.

SURUÇT’TAN ANKARA’YA ANKARA’DAN İSTANBUL KATLİAMININ SORUMLUSU AKP İKTİDARIDIR

Birleşik Kamu-İş grubu adına basın açıklaması yapan Konfederasyonumuz İzmir İl Temsilcimiz Tamer Yiğit Güler, “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen ve 44 kişinin hayatını kaybettiği, 250 kişinin de yaralanmasına neden olan terör saldırısını lanetliyoruz” dedi. 

“Terörün dini, dili, ırkı olmaz” sözleriyle terör olaylarına tepki gösteren Güler, sözlerini şöyle devam etti:

 “Maalesef İŞİD eyleminde alana çıkanlar PKK eyleminde alana çıkmayı bırakın, açıklama bile yapmıyorlar. Ya da PKK eyleminde alana çıkan İŞİD eyleminde sessiz kalıyor. Biz terör nerden gelirse gelsin, insanlık suçudur diyor Lanet okuyoruz.”

Güler, açıklamanın devamını şu şekilde sürdürdü:

 “Ülkemizde kaos ve istikrarsızlık her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde; bombalar, ölümler, huzursuzluk ve korku egemen olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlarının artık hiçbir can güvenliği kalmamıştır. Bombalı terörün ardından parçalanmış bedenler ve parçalanmış aileler kalmaktadır.

İstanbul Atatürk Havalimanı gibi aramaların üst noktada olduğu bir yerde bombaların patlaması düşündürücüdür. İnsanların kemerlerine, saç tokasına ve cüzdanlarına kadar arandığı hava limanında üç canlı bombanın elini kolunu sallayarak ve otomatik silahla terör olayını gerçekleştirmesi kaygı vericidir.

Maalesef ülkemizde canlı bombalar ve teröristler güven içinde cirit atarken. Can güvenliği olmayan askerimiz, polisimiz ve sivil halkımızdır.

Bazı STK’lar ise PKK’ya terör örgütü diyemezken İŞİD için alanlara çıkıp açıklama yapıyorlar. Bizim için PKK da İŞİD de terör örgütüdür. Bir yıldır teröre 377 polis, asker ve korucu şehit vermişken son İstanbul saldırısı ile de toplam 252 sivil vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Ülkenin Cumhurbaşkanı şehide kelle derken Şimdi de çıkmış teröristler için ‘onurlu ve gururlu’ ibaresini kullanmaktadır.

Başbakan Binali Yıldırım havalanı katliamının ardından ‘Güvenlik zafiyeti yoktur’ diyor, bizde diyoruz ki o zaman güvenlik zafiyeti yoksa yönetim zafiyeti var

14 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarı ve saray, iç- dış barışımızı bozmuştur. Siyasal iktidar ülkenin barışını, birliğini, kardeşliğini emperyalizme tercih etmiştir. Türkiye’yi sonu olmayan bir karanlığa sürüklemek amacıyla var gücüyle hareket etmektedir. Ülkemizde meydana gelen bombalı, kanlı eylemlerin failleri bir türlü ortaya çıkarılmak istenmemektedir. Ortaya çıkarılmayan her bombalı saldırının ardında yeni ve daha büyük bombalı saldırılar yaşanmaktadır.

Bir AKP’li meclis üyesi İŞİD terör örgütüne övmek amacıyla ‘mermin azalmasın’ diyerek dualar ediyor. Bunların kamplarını orta doğuda aramaya gerek yok Ülkemizde kendileri için dua edenler olduğu kadar kamplarınında fazlasıyla ülkemizde olduğu aşikardır. BOP projesi uğruna ülkemizi kan gölüne çevrilmesine neden olanlar ile iktidarda olduğu 14 yıldır işbirlikçilik yapan AKP iktidarı bu olayın da birinci derecede sorumlusudur

İSTANBUL’DAKİ KATLİAMI YAPAN ZİHNİYET 23 YIL ÖNCEDE MADIMAK’TA İNSAN YAKMIŞTI

Bu zihniyet aslında 23 yıl öncede vardı.  Madımak’ta insan yakanlarda bu zihniyetten başkası değildi.Bu yaşanan olay bir kez daha göstermiştir ki, AB-D emperyalistleri; işbirlikçileri ve taşeronları eliyle, ülkemizi hızlı bir şekilde kaosa sürüklenmektedir. Ülkemiz, Ortadoğu bataklığına sürüklenmekte ve Suriyeleştirilmek istenmektedir.

Artık yeter diyoruz;

Suruç’tan Ankara’ya Ankara’dan İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırıları sonrasında hep aynı açıklamaları dinliyoruz. Bu bombalı saldırılar gerçekleşirken ülkenin hükümeti, İçişleri Bakanı, istihbaratı, emniyeti neredeydi. İstikrar için ülkeyi yönetenler, ülkeyi yönetemez duruma getirmiştir. AKP hükümetinin biran önce hesap vermesi gerekir.

Terör insanlık suçudur diyor ve ülkenin bütünlüğünü ve birliğini bozan her türlü terörü bir kez daha lanetliyoruz. Bu kanlı saldırılarda hayatın kaybeden yurttaşlara rahmet, acılı ailelerine ve tüm ulusumuza başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.