Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Baroların Eylemine Destek Verdi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Baroların Eylemine Destek Verdi

AVUKATLAR “POLİS DEVLETİ”NE HAYIR DİYOR

Ankara Barosu’nun çağrısıyla başlatılan “İç Güvenlik Yasası’nı protesto yürüyüşüne Türkiye’nin dört bir yanından Başkent’e akan avukatlar, yasanın geri çekilmesi için cübbelerini giyerek Meclis’e yürüdü.   Avukatlar ve demokratik kitle örgütleri ‘polis devlet’ine karşı tek yürek hareket ediyor.  Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalar, Türkiye’nin tüm illerinden “İç Güvenlik Yasası’na karşı düzenlenen eyleme destek ve katılım sağladı.

Ankara Barosu, İstanbul Barosu, İzmir Barosu başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen avukatlar ile demokratik kitle örgütleri Ankara Adliyesi önünde toplandı.  Vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı da unutmayan avukatlar, saygı duruşunda bulunup, Aslan'ın posterine karanfil bıraktı.

Avukatlar, yarın TBMM Genel Kurulu'na gelecek olan 'İç Güvenlik Paketi'nin geri çekilmesi için Meclis'e yürüdü. Yürüyüşe, Türkiye Barolar Birliği Başkanı (TBB) Metin Feyzioğlu, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, CHP milletvekilleri ve Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük,  Genel Sekreter Mücahit Dede MYK üyeleri Ali Taştan, Semra Pektopal ve bağlı sendikalarımızın MYK üyeleri ile birlikte katılarak destek verdik.

'İç güvenlik değil sıkıyönetim yasası', 'Sokak güvenli değil polis var', 'Polis devleti değil hukuk devleti' döviz ve pankartları açtı.

"CANAVARCA HİSLERLE ÖLDÜRÜLMESİ HEPİMİZİN YÜREĞİNİ PARÇALADI"

Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran, yürüyüş öncesinde kısa bir açıklama yaptı. Toplanmalarındaki temel amacın bu ülkede rejimi değiştirme niteliğinde olan “İç Güvenlik Yasası”nın geri çekilmesini sağlamak olduğunu belirten Canduran, ancak canavarca hislerle öldürülen Özgecan Aslan cinayetine tepki vermeden buradan ayrılmayacaklarını ifade etti.

“PAKET FAŞİZMİN YASALLAŞMASI PAKETİDİR”

 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, 87 bin avukat ve 79 baro adına konuştuğunu belirterek, “Meclis’teki paket şu anda faşizmin yasallaşması paketidir. Meclis’teki paket sıkıyönetimin olağan bir ülkede yasallaşması anlamına gelmektedir. Meclis’teki kaymakam ve valiyi sıkıyönetim kaymakamı ve valisi yapmaya yönelik bir pakettir. Devlet büyüğü denilen zat-ı muhteremler ilçelerini ve illerini ziyaret etmeden önce onlara dikensiz gül bahçeleri hazırlama paketidir. Ben yaptım oldu zihniyeti bu düdüklü tencereyi patlatacaktır. Direneceğiz ve başaracağız, özgürlük daima kazanmıştır” dedi.

“FOTOĞRAFINA BİLE BAKMAYA KIYAMIYORUZ, PERİŞANIZ”

Feyzioğlu, Mersin Tarsus’ta katledilen Özgecan Aslan konusunda da, “Fotoğrafına bile bakmaya kıyamıyoruz, perişanız. Özgecan’a baktığım zaman öğrencilerimi, evlatlarımı görüyorum. Anasının diz kapağını görünce tahrik olabilir zihniyetini bu ülkeden atmamız lazım. 6 yaşında evlenilebilir ama zifaf gecesi buluğa erdiğinde olur gibi lafları el birliğiyle hangi siyasi düşünceden olursak olalım kazımamız lazım. Birileri kadınları eğitmeyi bıraksın da erkekleri eğitmeye başlasın. Kadınların namusu kadınlara aittir, siyasetçilere değil ” ifadelerini kullandı.