BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONUMUZ GENEL BAŞKANI HASAN KÜTÜK BAŞKENTTİME KONUŞTU

BİRLEŞİK KAMU-İŞ KONFEDERASYONUMUZ GENEL BAŞKANI HASAN KÜTÜK BAŞKENTTİME KONUŞTU

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Başkenttime gazetesine konuşarak önemli açıklamalar yaptı. Kütük, “Hükümet, memurların iş güvencesini ortadan kaldırmak istiyor.” dedi.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Kütük, Başkenttime.com gazetesinden gazeteci Filiz Yıldız’ın sorularını yanıtladı.

KÜTÜK: “HÜKÜMET MEMUR GÜVENCESİNİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYOR”

Kütük, yaklaşan genel seçim süreci, işçi ve memur düzenlemeleri ile ilgili gelişmeleri değerlendirerek, hükümetin memurların iş güvencesini yok etmeye çalıştığına işaret etti.

İş güvencesi olmayan devlet memurlarının hizmet alımı adı altında ya da iktidarın bürolarından seçildiğini belirten Kütük,  “Devletin memuru olarak iş güvencemiz ortadan kaldırılmak isteniyor.  Bununla İktidar kendi istekleri doğrultusunda iktidara bağımlı çalışma sistemini hayata geçirmeye çalışıyor.  Bu durumda güvencesiz memurlar, iktidara söz söylediğinde işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak ama suskun, tepkisini göstermeyen çalışan modeller yaratılmak isteniyor” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM ÖRGÜTLÜ MÜCADELEDEN GEÇER”

Kütük, İşçilerin ve memurların da tehlike altında olduğuna dikkat çekerek, “İş güvencesi, sendikalaşma, toplusözleşme, grev hakkı ve daha birçok hak yok edilmeye çalışılarak özel sektöre dönüştürülüyor. Örneklerini;  TEKEL, Sümerbank ve sanayi kuruluşlarının özelleştirilmesinde gördük. İşçi ve memur örgütleri bu düzenlemeye karşı ortak mücadele ağı örmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Birlikte mücadele edilmediği sürece başarı sağlanamayacağını vurgulayan Kütük, hem işçi hem memurun geleceğini olumsuz etkileyecek birçok düzenlemeyle karşı karşıya kalındığının altını çizerek, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

 “Siyasal iktidar kendisine bağımlı kurumlar yaratmak istiyor.”