BİRLEŞİK KAMU-İŞ TAKSİM CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

BİRLEŞİK KAMU-İŞ TAKSİM CUMHURİYET ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Kazancı Yokuşu’nda karanfil bıraktıktan sonra Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı. 

İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.   Gümüşsuyu'nda toplanan Birleşik Kamu-İş'e bağlı sendikaların üyeleri, "Devrim şehitleri ölümsüzdür", "1 Mayıs Taksim'dir, Taksim 1 Mayıs", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz" sloganları atarak, Kazancı Yokuşu'na yürüdü.  Sendika üyeleri, burada 1977 yılındaki 1 Mayıs kutlamalarında hayatını kaybeden işçiler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunarak, anıta karanfil bıraktı.

“1 MAYIS VE TAKSİM BÜTÜNLEŞMİŞTİR”

Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Taksim'in 1 Mayıs alanı olduğunu belirterek bir an önce işçilere açılması gerektiğini ifade etti.   Kütük,  "1 Mayıs ve Taksim, birbiriyle bütünleşmiştir. 1 Mayıslarda Taksim, halka, emekçilere ve emek dostlarına açılmalıdır. Burası bir mücadelenin, dünyaya ve Türkiye'ye mesaj verdiği anlamlı gün haline gelmelidir. Amacına uygun olmalıdır" dedi.

Kütük, birlik, dayanışma, mücadele ve yaşadıkları sorunları en üst düzeyde, en örgütlü şekilde dile getirmek isteyen emekçilerin, adeta bir göstermelik tiyatro oyununun parçasıyla Taksim'de toplandığını dile getirdi.

“TAKSİM EMEKÇİLERİN SEMBOLÜDÜR”

Kamu emekçilerinin, emek, insanlık, dayanışma için sembol olan Taksim'de omuz omuza haykırmak istediklerini ifade eden Kütük, "Belki burada milyonların kol kola, bu meydanlarda buluşmasını engellemiş olabilirler ama şunu bilsinler ki bu ülkenin emekçileri, yine yürek yüreğe güçlerini birleştirerek, demokratik zeminde bu iktidara gereken dersi verecektir. Bayram diyemiyorum, 1 Mayıs artık bayram değil. 1 Mayıs bizim çığlığımızı, feryadımızı, mücadele hakkımızı yükselteceğimiz bir gün olmuştur" diye konuştu.

Haberin videosunu izlemek için tıklayın.