BİRLEŞİK KAMU İŞ TÜM YURTTA 1 MAYIS’TA ALANLARDAYDI

BİRLEŞİK KAMU İŞ TÜM YURTTA 1 MAYIS’TA ALANLARDAYDI

Türkiye’nin çeşitli illerinde emekçiler alanlara çıktı. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarının şubeleri, Birleşik Kamu-İş İl Temsilcilikleri,  1 Mayıs’ta alanlara çıkarak taleplerini haykırdılar.   Konfederasyonumuzun İl Temsilcilikleri; İzmir, Kocaeli, Zonguldak, Mersin, Aydın, Denizli gibi illerde 1 Mayıs’ı kutladı.

İZMİR İL TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu-İş İl Temsilciliği ve bağlı sendikaların şubeleri Alsancak Limanı’nda toplandıktan sonra Gündoğdu Meydanı’na doğru hareket etti.  Gündoğdu Meydanı'ndaki 1 Mayıs mitingine katılan on binlerce emekçi insanca koşullarda çalışma, laik demokratik hukuk devleti istediklerini dile getirdi.  Alanda, Tüm Yerel-Sen İzmir 1 ve 2 Nolu Şubeleri, Eğitim İş 1-2-3-4 Nolu Şubeler ile Büro iş ve Genel Sağlık-İş Şubeleri katıldı.

DENİZLİ İL TEMSİLCİLİĞİ

Denizli'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına Birleşik Kamu-İş Denizli İl Temsilciliği, Eğitim-İş, Büro-İş Şubeleri ve sivil toplum örgütleriyle birlikte Delikliçınar Meydanı’nda toplandı.  İstiklal Caddesi ve İncilipınar Caddesi güzergahından kutlamaların yapılacağı Ulus Kavşağı'na ulaşan üyelerimiz kamu emekçilerinin taleplerini dile getirdi.

MERSİN İL TEMSİLCİLİĞİ

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde Atatürk Caddesi üzerinde eski Adliye önünde kutlanacağı duyurulan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları güvenlik gerekçesi iptal edilmesi üzerine Birleşik Kamu-İş Mersin İl Temsilciliği ve bağlı şubeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak 1 Mayısı burada kutladı. Meydanda,   Kamu emekçilerinin ve işçilerin daha iyi koşullar yaşaması talep edildi.

AYDIN İL TEMSİLCİLİĞİ

Aydın'daki 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlamak için kutlamaları Atatürk Kent Meydanı'nda yapıldı.  Aydın ve ilçelerinde 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’ne Birleşik Kamu-İş Aydın İl Temsilciliği, Eğitim-İş Aydın Şubeleri, Tüm Yerel-Sen Aydın Şubesi ve Genel Sağlık-İş Aydın Şubesi ile demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla kutlandı. 

KOCAELİ İL TEMSİLCİLİĞİ

Bütün emekçiler temel hakları ve ekonomik talepleri için birleştiğinde, daha adil ve özgür bir dünyanın kurulacağını, emeğimizi sömürenlerin ise “bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gideceklerini” ve “bu güzelim memlekette hürriyetin en şanlı elbisesiyle elini kolunu sallaya sallaya dolaşacağını” bilinci ile Kocaeli Temsilciliğimiz,
İzmit’te saat 12.00’da İnsan Hakları Parkında toplanarak Perşembe pazarı alanına yürüdü.

EDİRNE İL TEMSİLCİLİĞİ

Edirne'de gerçekleştirilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları, yürüyüşle başlayıp halayla bitti.

Saat 11: 00 sıralarında Şükrüpaşa İlkokulu önünde Edirne'nin Birleşenleri' adı altında toplanan kalabalık, Talatpaşa Bulvarı üzerinden Londra Asfaltı'nı kullanarak ilin en işlek caddesi Saraçlar'a yürüdü. Yürüyüş sonrasında cadde üzerinde toplanan yaklaşık bin 200 kişilik topluluk, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Açıklamanın ardından kutlama programına katılan üyeler, davul-zurna eşliğinde halay çekti. Daha sonra kalabalık olaysız şekilde dağıldı.

ADANA İL TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu-İş Adana İl Temsilciliği, Eğitim-İş Adana Şube, Tüm Yerel-Sen, ve Genel Sağlık-İş Adana Şube ile demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, Atatürk Parkı’nda toplanarak Uğur Mumcu Meydanı’nda 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutladı.

İl Temsilciliklerimiz dışında örgütlü olduğumuz tüm illerde sendikalarımız alanlarda; insanca bir yaşam, iyi koşullarda çalışma için taleplerimizi haykırdı.  

ZONGULDAK İL TEMSİLCİLİĞİ

“Emeğin Başkenti” Zonguldak’ta Birleşik Kamu-İş Zonguldak Temsilciliği İstasyon Caddesi’nde toplanarak “Yaşasın 1 Mayıs İşimiz, Ekmeğimiz, Geleceğimiz İçin Alanlardayız!” pankartı açıp kutlama alanı Madenci Anıtı önüne yürüdü.  Anıt önünde, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayan yüzlerce emekçi, daha iyi koşullarda yaşamanın şartlarını ayırdılar.