BİZİM KÖY MAHMUT MAKAL’SIZ KALDI

BİZİM KÖY MAHMUT MAKAL’SIZ KALDI

'Bizim Köy' romanıyla tanınan Köy Enstitülü yazar Mahmut Makal 88 yaşında vefat etti.

Hacettepe Hastanesi yoğun bakımda yatmakta olan, Köy Enstitülerinin öncü yazarı, Bizim Köy adlı yapıtıyla yalnız Türkiye'de değil, dünyada da büyük yankı uyandıran, yapıtları onlarca dile çevrilen, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfının kurucu üyelerinden değerli dostumuz ve öğretmenimiz Mahmut Makal aramızdan bugün itibariyle ayrıldı.

Cumhuriyetin ikinci kuşaklarından olan Makal, ülke ve cumhuriyet için çok çalıştı. Cumhuriyeti korumak ve cumhuriyet bilincini köylere kadar yayma mücadelesini sonuna kadar sürdürdü.

İdealist bir öğretmen olarak düşündüklerini cesaretle söyledi ve yazdı.  Cumhuriyetin aydınlık yolunun takipçisi olarak Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerine sıkı sıkıya bağlı oldu.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; başta ailesi ve eşi Naciye Makal olmak üzere tüm sevdiklerine, dostlarına, öğrencilerine ve Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı’na ve üyelerine başsağlığı diliyoruz.

MAHMUT MAKAL KİMDİR

Makal’ın meslek hayatı 17 yıl sürdü. 1930 yılında Aksaray ilinin Gülağaç ilçesi Demirci Kasabası’nda doğdu. Kitapları ve düşünceleri yüzünden mahkemelerde yargılandı ve bir müddet cezaevinde yattı.

1943 yılında İvriz Köy Enstitüsü’ne başladı. Edebiyata şiirle başladı. İlk olarak 1945’te “Türk’e Doğru” ve 1946’da “Köy Enstitüsü” dergilerinde şiirler yazdı. Varlık Dergisi’ndeki Köy Notları ile dikkat çekti. 1947’de İvriz Köy Enstitüsünü bitirdekten sonra 6 yıl köy öğretmenliği yaptı. 1950 yılında öğretmenlik yıllarındaki gözlemlerini Bizim Köy adlı bir kitapta yayınlayarak büyük yankı uyandırdı. Köy Edebiyatı akımının başlangıcı olarak anılan bu kitap nedeni ile tutuklanıp bir süre cezaevinde kaldı. Öğretmenlikten sonra 1953 yılında Ankara Gazi Enstitüsü’ne girdi ve o yıllarda Fransa'da Avrupa Sosyoloji Merkezine araştırma yapmaya gitti. 1965 seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi'nden İstanbul adayı oldu. Sırasıyla Antalya, Ankara ve Adana bölgesinde İlköğretim Müfettişliğinde bulundu. 1971’de İstanbul Sağır ve Dilsizler Okulu’nda Türkçe öğretmeniyken görevi bıraktı. 1971-1972 yılları arasında Bizim Köy Yayınları’nı yönetti. 1972 yılında Venedik Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU