BÜRO-İŞ: MEMUR-SEN’E ANLAMLI GÖNDERME YAPARAK YARGI YOLUNA BAŞVURDU

BÜRO-İŞ: MEMUR-SEN’E ANLAMLI GÖNDERME YAPARAK YARGI YOLUNA BAŞVURDU

Birleşik Kamu-İş bağlı Büro-İş sendikası Ağustos 2015’te hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmeye tepki göstererek, Memur-Sen’i “hükümet-sen” şekline dönüştüğünü haykırarak, Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu, “Ortadan tarihi bir başarı değil; tarihi bir yenilgi vardır. Türkiye’nin imzaladığı uluslararası antlaşmalara, İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine, Anayasaya açıkça aykırı sözleşme maddelerine karşı yargı yoluna başvurduk” dedi.

 “Hükümet-Sen’in Sözde Toplu Sözleşmesine Hayır” pankartı açan Büro-İş sendikası üyeleri Ankara Adalet Sarayı’nda yaptığı basın açıklamasında “2016-2017 Toplu Sözleşmesi”ni protesto etti. Grup sık sık “Yandaş Sendikaya Hayır”, “Emekçiyiz, Haklıyız Kazanacağız”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganları attı. Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, MYK üyeleri Mücahit Dede, Semra Pektopal,  ve sendikaların genel başkanları ve MYK üyeleri destek verdiler.

TARİHİ BAŞARI HÜKÜMET-SEN OLDU

Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu, “ Kapalı kapılar ardından hazırlanan, gözler önünde de profesyonel oyunculara taş çıkartan bir performansla sahnelenen, beşte bir kadar kamu emekçinin dahi üye olmadığı Hükümet-Sen’in “tarihi başarı” diye alelacele imzalayarak ortalıktan kaybolduğu memurlar ile memur emeklilerinin kapsayan 2016-2017 Toplu Sözleşmesi imzalanmış; 2015 yılında olduğu gibi 2016 ve 2017 yıllarından da kamu emekçisine düşen yine “Ya Sabır’ olmuştur” dedi.

Şahindokuyucu, Memur-Sen’in kamu emekçileri adına kazanım elde etmediğini belirterek, “ Hiçbir konuda ve hiçbir maddede uyuşmazlık yaşamayan, kamu emekçileri adına adeta tüm hedef ve kazanımları elde etmişçesine Hakem Kuruluna bile başvurmaya gerek dahi görmeye ‘Hükümet-Sen’; taleplerinin hiçbirini kabul ettirmemesine rağmen bunu bir tarihi başarı olarak değerlendirmektedir” ifadelerini kullandı.

“Ortada tarihi bir başarı değil;tarihi bir yenilgi vardır” eleştirisi yapan  Şahindoyucu, “ Bu sözleşmede enflasyona ezdirilmeyen kamu emekçisi yoktur. Bu sözleşmeden emek örgütünün yüzde 8+7’lik maaş artışı, seyyanen zam, yan ödemler artışı, ikramiye, kıdem aylığı artışı yoktur.  Bu sözleşmede personelin kadroya geçirilmesi, personel kazanımlarının korunması, emek, alınteri ve kamu emekçisi yoktur” şeklinde konuştu.

“YARGI YOLUNA BAŞVURDUK”

 Şahindokuyucu, 2016-2017 Toplu Sözleşmeye imza atanların farkında olmadan tarihi imza attıklarının altını çizerek,  sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Zira bu sözde sözleşmeye imza atanlar millet de, kamu emekçisi de, tarih de asla ama asla unutmayacaktır.   Sendikamız emekten ve alın terinden aldığı güçle Türkiye’nin imzaladığı uluslar arası antlaşmalara, İnsan Hakları Sözleşmesine, ILO Sözleşmelerine, Anayasaya açıkaça aykırı sözleşme maddelerine karşı yargı yoluna başvurmuştur.”