BURSA EMEKÇİ KADINLAR BİRLİĞİ  "TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK" KONULU PANEL YAPTI

BURSA EMEKÇİ KADINLAR BİRLİĞİ  

Birleşik Kamu İş(Büro İş, Eğitim İş, Genel Sağlık İş) ADD, CKD, HKP, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri ve HAYDER'in oluşturduğu Bursa Emekçi Kadınlar Birliği'nin düzenlediği; CHP Miletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Birleşik Kamu İş Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal'ın konuşmacı olduğu "Türkiyede Kadın Olmak" konulu Panel, Nilüfer Dernekler Yerleşkesinde gerçekleşti.

 Sunumu Eğitim İş Sendikası üyesi Ayşe Tuzcu'nun yaptığı etkinlik; Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 1857 yılında katledilen 129 Dokuma İşçisi Kadın, Kadın Önderler, Kurtuluş Savaşı mücadelesinde ve kadın hakları mücadelesinde yitirilen tüm kadınlar için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından da istiklal marşının okunması ile başladı.

 Eğitim İş Sendikamızın hazırladığı barkavizyon gösteriminden sonra, panelistler tanıtılarak, kürsüye alındı.

 İlk konuşmacı olan Konfederasyonumuz Eğitim ve Basın Yayın Sekreteri Semra Pektopal; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü neden önemli ve bizler neden bu günü kutluyoruz? Dünya'da kadın var oldu olalı hep ezilip, sömürüyor muydu? Kadınlar ne zamandan itibaren, ezilip sömürülmeye ve çifte sömürüyü yaşamaya başladı? Kurtuluş mücadelesine büyük katkılarda bulunan ve erkeği ile aynı zorlukları paylaşan Türk kadınına Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilen haklar, ülkemizde ortaçağcı gericiliğin kadını sömürmesi, kadın cinayetleri, şiddeti ve tecavüzlerin neden arttığı ve siyasi iktidarın bu konuda ki tutumu, referandumda özellikle kadınların neden hayır demesi gerektiği, esnek çalışma yasası ve 657'ye tabi çalışanların iş güvencesi kalktığı zaman kadınların bundan nasıl etkileneceği, ülkemizde kadınların okuma oranları ve istihdam oranlarını karşılaştırarak yaptığı  konuşmasını "Kararttıkları hayatlarımızda acıyı bal eylemek, kadın hak ve özgürlüklerini büyütmek ve sömürünün kaynağı olan bu emperyalist düzene karşı hayatın her alanında kadın-erkek omuz omuza örgütlenmek zorundayız. Sınıfdaşlarımız ile birlikte hayatın her alanında Örgütlenip, örgütlü hareket ettiğimiz taktirde, bu karanlık günleri güneşli günlere çevireceğiz mutlaka! 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Emekçi kadınların mücadele günüdür. Bizde, 8 Mart 1857 yılında hayatını kaybeden kadınlarımızın yolunda yürüyeceğiz, dayanışmayı, mücadeleyi ve umudu büyüteceğiz ve önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Şunu anlamak lazımdır ki dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir." sözünü mücadelemizde rehber edineceğiz ve nasıl ki  yaşamın yarısı biz kadınlarsa, mücadelenin ön saflarında da yine biz olacağız." diyerek bitirdi. 

CHP Bursa Miletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu'da yaptığı konuşmasında; Kadın sorunlarının mevcut yasalar ile çözülemeyeceğini, kadın sığınma evlerinin sığınılacak durumda olmadığını,  kadına şiddet ve tecavüzün kadın kılık ve kıyafeti ile ölçüldüğünü, bizim ülkemizde yaşayan kadınların durumundan daha kötü durumda olan ülkelerin olduğunu, bizimde oraya doğru hızla götürüldüğümüzü, Mecliste Anayasa değişikliği yapılırken verdikleri mücadele ve karşılaştıkları zorlukları ve referandum ile ilgi genel bir bilgilendirme yaparak, kadına yönelik bu sömürünün aydınlanma devrimi ile son bulacağına inandığını söyleyerek, konuşmasını bitirdi. 

Soru cevap kısmından söz alan Köy Enstitüsü mezunu emekli öğretmen Lemanser Sükan "değişime öncelikle biz kadınların kendi kimliğine sahip çıkarak başlaması gerekir, kızım oldu diye üzülmemesi gerekir, kadın kimliği ile gurur duymalı, erkek ve kız çocuklarını eşit büyütmeli, eşitliği ilk ailede öğretmeli, eğer Cumhuriyet olmasaydı Köy Enstitüleri olmazdı,  bende okuyup öğretmen olamazdım ve belki bugün falanca köyde turşu nene olarak yaşamımı sürdürüyor olurdum, o yüzden lütfen Cumhuriyetimize sahip çıkalım" diyerek herkesi duygulandıran bir konuşma yaptı.

Panel, konuşmacılara takdim edilen çiçeklerden sonra son buldu.