CUMHURİYET GAZETESİ'NE YAPILANLARI KINIYORUZ

CUMHURİYET GAZETESİ'NE YAPILANLARI KINIYORUZ

AKP Türkiye'sinde kuvvetler ayrılığı ayaklar altında!  Kuvvetler ayrılığının en önemli ayaklarından birini oluşturan basın özgürlüğü AKP iktidarı döneminde hiçe sayılmaktadır.

Türkiye'de basın özgür değil.

Türkiye'de gazetecilik baskı, şiddet, dava, tutuklama, para cezaları ile susturulmak istenmektedir.  Siyasi iktidarla organik ilişki kurmayan özgür basın, taraf olmadığı için bertaraf edilmek istenmektedir.  Aykırı ve eleştirel görüşler susturulmaya çalışılmaktadır.

Kamuoyu adına toplumu bilgilendirme ve iktidarı denetleme görevini yürüten özgür basına, siyasal iktidar tarafından şunlar dayatılmaktadır:  Gözler kör, kulaklar sağır, dil tutuk.

John Keane, Basın Özgürlüğü’nü şöyle tanımlamaktadır:

"Basın özgürlüğü siyasal züppelerden, parlamenter kandırmacılıktan ve hükümete kölelik etmekten kurtulabilmenin güvencesidir."

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP iktidarına seslenmekteyiz.

Türkiye’de onlarca canlı örneğine şahidiz.   Bizzat Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından basın sindirilmek istenmektedir. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akşam bir televizyon kanalında MİT TIR’ları ile ilgili gerçekleri ortaya çıkarttığı için Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı tehdit etmesi kabul edilemez, Can Dündar'ın arkasındayız. 

Ülkesini ve kamuoyunu yaklaşan tehlikeler konusunda, uyarmak ve aydınlatmak özgür bir basının görevidir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; özgür basın çalışanlarına ve Can Dündar'ın hem siyasal iktidar tarafından hem de yargı eliyle susturulmak istenmesini kabul etmiyoruz, onlara sahip çıkıyoruz. 

Özgür basın emekçilerinin, kalemi doğruları yazmalı, fikirleri özgür olmalıdır!

Birleşik Kamu-İş

Merkez Yönetim Kurulu