CUMUHURİYET HALK PARTİSİ KONFEDERASYONUMUZU ZİYARET ETTİ

CUMUHURİYET HALK PARTİSİ KONFEDERASYONUMUZU ZİYARET ETTİ

Konfederasyonumuzu CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ve CHP Ankara Milletvekili adayları ziyaret etti.

Birleşik Kamu-İş Genel Merkezi'nde gerçekleşen görüşmede, Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  MYK üyeleri Mücahit Dede, Barış Düdü, Ali Taştan,  Eğitim-İş sendikası MYK üyeleri Mehmet Altıntop, Dilek Yurdugül, Tüm Yerel-Sen MYK üyeleri Arap Mucur, Ahmet Kılınçoğlu, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız ve MYK üyesi Nermin Maden yer aldılar.

Gerçekleşen nezaket ziyaretinde CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, CHP Ankara Milletvekili adayları Gülsün Bilgehan, Şenal Sarıhan, CHP Ankara İl Başkanlığı Basın ve Propagandadan Sorumlu Bşk Yardımcısı Tevfik Kızgınkaya ve  Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımızın yöneticileri, kamu emekçilerinin ve sendikaların içinde bulunduğu durumu, sorunları ve  ülkemizin içinde bulunduğu siyasal süreci değerlendirdiler.

KÜTÜK: SEÇİM SONRASI MEMURLAR İÇİN KIRİTİK

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Zonguldak Belediyesi'nde ve Ereğli de yaşanan sıkıntıları CHP heyetine anlatarak, "Buradaki olumlu tutumun CHP'nin hanesine artı olarak dönecektir. Olumsuz anlayış da eksi olarak yazılacaktır. Buradaki zorlukların çözülmesi gerekiyor" dedi.

Kütük, Memurların özlük haklarını ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi'nin seçim sonrasına kaldığına dikkat çekerek, "7 Haziran seçimlerinin ardında Ağustos ayında 3 milyon 200 bin memur adına yetki ve maaş artışını belirleyecek Toplu İş Sözleşmesini imzalayacak yetkili konfederasyon Memur-Sen'dir. Onu değiştirme olanağı yoktur, bunun farkındayız. Lakin hükümeti değiştirme şansımız var. 2014 yılında 765 bin üyesi varken, 2015 yılı itibariyle 800 bini aşacağını tahmin ediyoruz. Sendika tarihi açısında böyle bir sendikal anlayış görülmemiştir. Bu konfederasyon siyasi iktidarın iş takibi, atama, terfi bürosu işlevi görüyor.  Siyasi iktidar tarafından toplu yaşamı, kamusal yaşamı dizayn etmek için rol verilen sözde bir örgüttür. Ancak böyle bir örgüt Toplu İş Sözleşmesi'ni imzalamaya yetkili bir konfederasyondur” şeklinde konuştu.

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ GÖK:  TÜRKİYE'DE KAOS DURUMU VAR

Türkiye’nin bir kaos ortamında olduğunun altını çizen CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de, "Seçim sonrası çok kaotik bir sürece girilebilir. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın psikolojisi Türkiye'yi her türlü çılgınlığa gebe bırakacak gibi. Maalesef böyle bir tablo var. Bu tablo içinde iktidar bütün devlet bürokrasisini işin içerisine sokmuş durumda. Bu çalışmaların pek çok ayağı var. Bu çalışmaların ayaklarında valiler, emniyet, kaymakamlık var.  Efkan Ala'nın başını çektiği ekipler var. Seçimlerin sağlıklı yürümemesi için her türlü engellemeyi yapıyorlar. Seçim sonuçlarını da değiştirecek bir çalışmayı çok ciddi bir şekilde yürütüyorlar. Bu iktidar, iktidarı devretmek istemiyor. Seçim sonuçlarını kabullenip iktidarı devretmeyen bir anlayışı hukuk tanımaz tavrıyla görüyorsunuz.  Bunun içine YSK, İlçe Seçim Kurullarını da kattılar.   Hepsi bir daire şeklinde iktidarı ve cumhurbaşkanını koruyup kollayan kararları art arda alıyorlar Umarım bu kaygılarım haksız çıkar.  CHP'nin aldığı oylar AKP ikdarını devirir" ifadelerini kullandı.

"HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİ VERİLMEYEBİLİR"

CHP'nin seçim aracına tamül edemeyen bir iktidarın olduğunu belirten Gök, " "Cumhurbaşkanın çok tehlikeli bir ruh hali var.  Türkiye'yi malesef bir yangın yerine çevirebilir.  Hükümeti kurma görevini vermeyebilir.  Her türlü işi yapabilir, böyle bir kaos durumu var. Türkiye'de seçim yapılacak ama seçimin yorumlanması, değerlendirilmesi çok farklı durumlara gebe olabilir.  Bütün gezdiğimiz illerde bu çabaları derinden hissediyorum.  Bürokratik kademelerin nasıl AKP lehine örgütlenme içeresinde olduğunu görüyorum. Doğu ve Güneydoğu'da HDP'nin aldıkları oyu aşağıda gösterme çalışması yürütüyorlar. Batı'da elbette CHP'nin oy oranını düşük gösterme çabasındalar" bilgisini verdi.

Seçimlerde sandıkların güvenliği için her üyenin önemli olduğunu altını çizen Gök, " sandık güvenliğini sağlayabiliriz ama Doğuda ulaşamadığımız yerler var. Böyle bir tablo da hepimizin ortak paydası seçim güvenliğimiz olacaktır. Bu seçimden sonra Türkiye'de demokratik ortam kalmayabilir. İç Güvenlik Paketi'ni boşuna çıkarmadılar.  Valilere, polislere, kaymakamlara yetkilerle seçimi manipüle edecek yetkiler verdiler. Seçim zamanı valiler, kaymakamlar sandıklara makul şüpeli denerek kimseyi yaklaştırmayabilirler. Böyle bir kaygıyı bu seçimde taşıyorum.  Bu seçim hilelerini ve en yoğununu bu seçimde yapacaklar. AKP tabanında ciddi bir çöküş var" değerlendirmesini yaptı.

CHP'NİNANKARA ADAYLARINDA SEÇİM KARARLIĞI

CHP Ankara Milletvekili adayı  Şenal Sarıhan, Sivil Toplum içindeki mücadelenin CHP'yi iktidara götüreceğine işaret ederek, "Daha güçlü olmanın yolu sivil toplumdan geçtiğini düşünüyorum. Siyasi partilerin görevlerini daha geniş bir alanı kapsadğını düşünerek çalışıyorum. Rüzgarın CHP'den yana estiğini görüyoruz.  İktidarı yakalayacak en azından sarsacak bir oya ihtiyacımız var" sözlerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili adayı Gülsün Bilgehan da sözlerini şu şekilde sonlandırdı: 

"Seçim için çok fazla çalışıyoruz.  Haklı olduğumuzu düşünüyoruz. Bugüne kadar mulefette olmanın ezikliğini yaşadık. İktidarda olmamanın olumsuz etkileri var. Buna rağmen çalışmalarımız var. Seçmende soru işateri var. Ancak sonuç ne olursa olsun mücadelemiz devam edecektir. Bu bizim hem dedelerimize hem de çocuklarımıza bir sözdür."