DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY'I ÖLÜMÜNÜN 86. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

DEVRİM ŞEHİDİ KUBİLAY'I ÖLÜMÜNÜN 86. YILINDA SAYGIYLA ANIYORUZ

Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 86. yılında saygı ve özlemle anıyoruz. 

Mustafa Fehmi Kubilay, 1906 yılında Adana'nın Kozan ilçesinde doğmuş, İzmir Erkek Öğretmen Okulunda Cumhuriyet değerleriyle yetişen genç bir subaydı. Cumhuriyet'e ve Atatürk devrimlerine inanmış genç bir öğretmen ve subay olarak bağlı olduğu değerler uğruna gençliğini vermiştir. 

Cumhuriyet ve aydınlanma düşmanı gericiler tarafından Menemen’de katledilen Kubilay, 23 Aralık 1930'da Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Kubilay, laik, demokratik, Cumhuriyete inan ve bu uğurda hayatını veren bir subay olarak simgeleşti.

Cumhuriyet karşıtı bir grup tarafından Bekçi Hasan ve Bekçi Şevki ile birlikte başı kesilerek 24 yaşında devrimin ilk şehidi olacaktır. Şeriat isteyen bir grup tarafından öldürülmesiyle başlayan olaylar zinciri. Cumhuriyet tarihinin en önemli olaylarından biri olarak tarihe “Menemen Olayı” ve “Kubilay Olayı” olarak geçmiştir.

Devrimi yıkmayı hedefleyen bu olay tarihte Atatürk’e, Cumhuriyete, Demokrasiye, Devrimlerine karşı olan, gerçek din anlayışından tamamen uzak tarikatçı, ortaçağcı gerici Derviş Mehmet ve adamları tarafından önce vurulan, sonra da boğazı testereyle kesilerek başı sopaya takılıp Menemen sokaklarında "ey ahali din elden gidiyor" diyerek, gezdirilen, Türkiye Cumhuriyetinin ilk devrim şehidi olacaktır.  Menemen olayı, Cumhuriyet tarihimizde kara bir leke olarak kalacaktır.  

Kubilay’ı, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte imtiyazları bozulan gericiler şehit etmiştir. Cumhuriyet ile birlikte halifelik kaldırılmış, türbeler, zaviyeler ve tekkeler kapatılmıştır. Tarikatçılık, şeyhlik, dervişlik yaparak gericilikten beslenen o günkü zihniyet bugün de devam etmektedir. Gericilik ve  irticai faaliyetler karşısında her Türk vatandaşı o gün olduğu gibi bugün de Cumhuriyet için gerekirse birer Kubilay olacaktır.

Kubilay'ın şehit edilmesi üzerine Atatürk, başsağlığı mesajında şu ifadeleri kullanmıştır:

"Kubilay Beyin şehit edilmesinde gericilerin gösterdiği vahşilik karşısında Menemen'deki halktan bazılarının alkışla onaylamaları, bütün cumhuriyetçi ve vatanseverler için utanılacak bir olaydır. Büyük ordunun kahramanı genç subayı ve Cumhuriyetin idealist öğretmenler topluluğunun değerli üyesi Kubilay'ın temiz kanı ile  Cumhuriyet, hayatını tazelemiş ve kuvvetlendirmiş olacaktır."

Menemen’deki olayın üzerinden 86 yıl geçtiği halde ülkemizde gericilik tehlikesi devam etmektedir. Her dönemde Cumhuriyet’i yıkmayı, Cumhuriyet döneminde elde edilen çağdaş kazanımları yok etmeyi amaçlayan oluşumlar ortaya çıkmıştır. 15 Temmuz Darbe girişimi de devletin kılcal damarların sızan gerici, irticai faaliyetleri hayata geçiren dini cemaat maskesi adı altında faaliyet yürütmüşlerdir. FETÖ terör örgütü de aynı bahaneler ve yöntemlerle Cumhuriyeti hedef almıştır.

15 Temmuz günü de 23 Aralık günü de Türkiye Cumhuriyetinin Anayasal düzenini silah zoruyla ortadan kaldırmaya amaçlayan saltanat ve hilafet özlemi taşıyan dini duyguları sömüren yapılar olmuştur.  Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emanet ettiği laik, demokratik,  cumhuriyete dönük her dönem gerici girişimler dün olduğu gibi bugün de olmuştur. Gerici yapılar göstermiştir ki devletin hiçbir kademesinde dini yapılanmalara izin verilmemelidir.

Birleşik Kamu-İş olarak; Cumhuriyet devrimine inanmış Kubilay’ı saygıyla anıyor, onun şahsında Cumhuriyete ve Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkıyoruz.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU