DEVRİM ŞEHİDİMİZ, MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY’I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

DEVRİM ŞEHİDİMİZ, MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY’I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

DEVRİM ŞEHİDİMİZ, MUSTAFA FEHMİ KUBİLAY’I

UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

 

Mustafa Fehmi Kubilay, 1906 yılında Adana’nın Kozan ilçesinde doğmuş ve İzmir Erkek Öğretmen Okulunda okurken KUBİLAY adını almıştır.

Cumhuriyet öğretmeni olan Kubilay; Menemen 43. Piyade Alayında Yedek Subay Asteğmeni iken, görevi başında 23 Aralık 1930 tarihinde Atatürk’e, Cumhuriyete, Demokrasiye, Devrimlerine karşı olan, gerçek din anlayışından tamamen uzak tarikatçı, ortaçağcı gerici Derviş Mehmet ve adamları tarafından önce vurulan, sonra da boğazı testereyle kesilerek başı sopaya takılıp Menemen sokaklarında "ey ahali din elden gidiyor" diyerek, gezdirilen, Türkiye Cumhuriyetinin ilk devrim şehitlerindendir.  

Kubilay’ı, Cumhuriyetin ilanıyla birlikte, çıkarları bozulan ve günümüzde olduğu gibi gericilikten beslenen, çıkarcı, yobaz zihniyet şehit etmiştir. Çünkü Cumhuriyetin ilanıyla halifelik kaldırılmış, laik bir dünya görüşü benimsenerek, türbeler, tekkeler, zaviyeler kapatılmış ve çıkarılan bir yasayla da “tarikatçılık, şeyhlik, dervişlik, büyücülük, üfürükçülük vb.” yasaklanmıştı.

Menemen olayı, Cumhuriyet tarihimizde kara bir leke olarak kalacaktır. Yalnız o gün olduğu gibi bugün de, yarın da dini devlet işlerine alet eden, şahsi çıkarları için kullananlar çoğaldıkça, gericilik ve cehalet yenilip yok edilmedikçe, ülkemize gerçek demokrasi getirilmedikçe Menemen olayına benzer İRTİCA olayları Sivas’da olduğu gibi devam edecektir.

Ancak, bilimle donatılmış, Atatürk ilke ve inkılâplarını kendine rehber edinmiş, demokrasiye inanmış bilinçli ve örgütlü bir nesil ortaçağcı gericilik ile başa çıkabilir ve Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatabilir.

Ülkemizin geleceğini karartmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Devrim Şehidimiz Kubilay’ın Menemen’de bulunan anıt mezarında yazdığı gibi "inandılar, dövüştüler, öldüler bıraktıkları emanetin bekçisiyiz.” Birleşik Kamu İş olarak, Devrim Şehidimiz Kubilay’ın unutulmasına ve ülkemizin ortaçağın karanlıklarına götürülmesine asla izin vermeyeceğiz. Kubilay’ı saygıyla anıyoruz, ruhu şad olsun.

 

       BİRLEŞİK KAMU İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU