DEVRİMİN ÜÇ FİDANINI 43.YILINDA ANDIK

DEVRİMİN ÜÇ FİDANINI 43.YILINDA ANDIK

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan idamlarının 43'üncü yıldönümünde Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş tarafından Karşıyaka Mezarlığı'nda anıldı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının anmasına Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  MYK üyeleri Mücahit Dede, Barış Düdü, Mustafa Yılmaz, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve MYK üyeleri Mehmet Altıntop, Nazım Kırcı, Hikmet Pala, Tüm Yerel-Sen MYK üyeleri Arap Mucur, Ahmet Kılınçoğlu, Büro-İş MYK üyesi Binali Keskin, Genel Sağlık-İş MYK üyesi İbrahim Duran, Eğitim-İş, Tüm Yerel-Sen, Büro-İş Şube Yöneticilerimiz ile üyelerimiz katıldı.

"BAŞLARI DİK ÖLÜME GİTTİLER"

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, "43 yıl önce bugün Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Tam Bağımsız Türkiye, mutlu ve özgür bir hak talebi, amacı ile yola çıktılar" dedi

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hedefledikleri Türkiye'nin inatçı ve kararlı savunucuları olduğunu belirten Kütük, "Ama bu yolculuğun bedeli ağır oldu.  Sonucunu bilerek çıktıkları bu yolda idam sehpasında onurluca başları dik ölüme gittiler. Onların idam talepini isteyenler talimatının verenler  kararını verenler zannetiler ki o üç fidanı idam ettiğimiz zaman bu düşünce bu dava sona erer ama şunu bilmediler ki o davanın ardından milyonlarca insan  hem Karşıyaka Mezarlığı'nda hem de  Türkiye'nin her tarafından onlardan aldıkları bayrağın taşıyacaklarının sözünü veriyorlar" şeklinde konuştu.

"ONLARIN MÜCADELESİ YOLUMUZU AYDINLATACAK"

Üç fidanın idam talebini ve kararını verenlere seslenen Kütük, "İnsanlar; özgürce doğarlar, yaşarlar ve ölürler.  İdam talebinde bulunanlar, idam kararını ve talimatını verenler nerede yatıyor şimdi.  Hiç kimsenin de umrunda değil, hiçbir anlamda ifade etmiyor" sözlerini kullandı.

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının yolunda ilerleyeceklerinin altını çizen Kütük, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Birleşik Kamu-İş olarak; bu yiğitlerin bıraktığı mücadele bayrağını, taşıyacağımızın sözünü buradan bir kez daha veriyoruz. Onların mücadelesi bizim ışığımız olacak ve yolumuzu aydınlatacaktır."