EĞİTİM-İŞ'İN GERİCİ MÜFREDATA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPMAK İSTEMESİNE POLİS MÜDAHALESİ

EĞİTİM-İŞ'İN GERİCİ MÜFREDATA İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPMAK İSTEMESİNE POLİS MÜDAHALESİ

Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-İş Sendikamızın Milli Eğitim Bakanlığının “gerici müfredatına” karşı Bakanlık önünde basın açıklaması yapmasına polis müdahale etti.  Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve Genel Sekreteri Ebru Sungur polis müdahalesiyle darp edildi.

Eğitim-İş üyeleri tüm şube ve temsilcilik başkanları ile “gerici müfredat” ve değişen sınav sistemi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde basın açıklaması yapmasına polis müdahale etti. Eylemde Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve MYK üyeleri, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreterimiz Mücahit Dede, Genel Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü,  Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreteri Engin Çoğal da yer aldı.

Eğitim-İş’in MEB önünde “gerici müfredat” hakkında basın açıklamasına polis sert müdahale etti. Eylem sırasında Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım ve Genel Sekreteri Ebru Sungar darp edildi, olay sırasında Genel Başkan Orhan Yıldırım parmağından yaralandı. Polis, Eğitim-İş üyelerini  ite kaka Güvenpark'a sürdü, ancak burada da açıklamaya izin vermedi. Bunun üzerine Eğitim-İş üyeleri Tandoğan'da açıklama yapmak zorunda kaldı.

Burada yaptığı basın açıklamasında konuşan Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, ders kitaplarının AKP propagandalarıyla doldurularak Atatürk'ün hatıralarının müfredattan çıkarıldığını belirtti.

“ÖĞRENMENİN METODU NEDEN-SONUÇ İLİŞKİSİ KALDIRILMAKTA”

Milli Eğitim Bakanı'nın alay eder gibi “Din dersleri arttırılmadı. Seçmeli din dersi getirildi” sözlerine tepki gösteren Yıldırım,  “Pozitif bilimlerin evrim gibi AKP tarafından tehlikeli bulunan konularını içermeyen, gencecik beyinleri tek bir mezhebe yönlendiren ve diğer inanışlara öfke duyulmasını emreden, öğrenmenin metodu olan neden-sonuç ilişkisini kaldırarak sorgulamayan beyinler yaratmaya çalışan yeni müfredat, bu ülkenin parlak ve taze beyinlerine reva görülmüştür” dedi.

AKP iktidarının, TEOG sınavını başka bir iktidarın getirdiği gibi davrandığının altını çizen Yıldırım, gelişmiş ülkelerde eğitim alanında yapılacak köklü değişikliklerin tüm demokratik kitle örgütleri ile uzmanlara danışılarak yapıldığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü;

TEOG getirilirken Eğitim Bir Sen dışında kimseden görüş alınmadı. Eğitim-İş olarak ortaokul çağındaki çocukların başarılarını ölçmek için tek, korkutucu, her öğrenciye eşit durmayan ve bilimselliği tartışılır bir sınavın kullanılmasının yanlış olduğunu defalarca vurguladık. Ancak yıllardır tek bir sınavı bile skandalsız yapamayan ve son olarak başkanı istifa eden ÖSYM'nin, adil olmayan sınav odaklı sistem anlayışının terk edilmesi için buradayız.”

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, Tandoğan'da yapılan basın açıklamasının ardından hastanede parmağına dikiş atılmıştır.