EĞİTİM-İŞ: KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 75. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

EĞİTİM-İŞ: KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 75. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ KUTLADI

Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 75. Yılı nedeniyle Eğitim-İş tarafından Köy Enstitülü öğretmenlerin katılımıyla anma programı düzenledi.

Enerji Otel’de saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliğe Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Mali Sekreter Ali Taştan, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve MYK üyeleri ve bağlı sendikaların şube başkanları, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı ile Köy Enstitüsü mezunu öğretmenler ve çok sayıda davetli katıldı.

 “KÖY ENSTİTELERİ ANADOLU’YA AİT DEMEKTİR”

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir açılış konuşmasında, Köy Enstitüleri’nin ülkenin bugüne kadar görmüş olduğu en çağdaş kurumlar olduğunu vurguladı ve şunları söyledi:

“Köy Enstitüleri demek bize, Anadolu’ya ait olan demektir. Köy Enstitüleri demek çağdaşlaşma demektir. Ancak ne yazık ki öznesi biz olan Köy Enstitüleri’ni yaşatamadık. Önce içini boşalttık, sonra kapattık. 2015’te tekrar Köy Enstitüleri’ni kurabilir miyiz? Bugün köylerde kimse kalmamıştır. Köyler şehirlere göç etmiş, kocaman varoşlar oluşmuştur. Belki bugün Mustafa Necati yaşasaydı bize ‘gidin varoşları canlandırın’ derdi. Yapmamız gereken, Köy Enstitülerinin o devrimci anlayışını bugün okullarımıza taşımaktır. 75. kuruluş yıldönümünde Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanmacı geleneğine sahip çıkıyoruz. Eğitim-İş olarak amacımız; Köy Enstitülerinin felsefesi, heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir. Cumhuriyet öğretmenlerinin yegane örgütü Eğitim-İş, Mustafa Necati’den, Hasan Ali Yücel’den, Fakir Baykurt’tan, hepsinden önemlisi Başöğretmenimiz Mustafa Kemal’den devraldığı bu görev ve sorumluluğu yerine getirme azim ve kararlılığındadır.”

Köy Enstitülü öğretmenlerin anılarını paylaştığı toplantıda, Eğitim-İş Genel Başkanı Demir, Köy Enstitülerinin ilk mezunlarından olan Abdullah Üstkucur’a plaket verdi. Çağdaş Eğitim Vakfı Başkanı Erdal Atıcı’ya ise plaketini CHP Eski Senatörü Ekrem Kabay sundu.