EĞİTİM-İŞ AKİT GAZETESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU   

EĞİTİM-İŞ AKİT GAZETESİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU   

Eğitim-İş Sendikası’nın geçtiğimiz günlerde Burdur’da yaptığı basın açıklaması Akit Gazetesi tarafından hedef gösterildi. Yeni Akit Gazetesi’nin,“Besmelesiz Çapulcular” diye haberleştirdiği basın açıklaması Eğitim-İş yöneticileri tarafında tepkiyle karşılanarak Burdur Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusu yaptılar.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Burdur Şubesi Başkanı Halil Ercan ile Örgütlenme Sekreteri Mahir Akgün kendilerinin hedef gösteren söz konusu gazete hakkında Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, gazete hakkında tazminat davası açıldığını duyurdu. Gazetenin 6 yöneticisi hakkında “Yayın yoluyla hakaret ve hedef gösterme” gerekçesiyle 5237 sayılı yasa gereği cezalandırılmaları ve 5’er bin TL manevi tazminat talep edildi.

Cumhuriyet Meydanı’nda konuyla ilgili olarak düzenlenen basın açıklamasına Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Genel Basın Yayın Sekreteri Dilek Yurdugül,  Antalya, Isparta, Denizli ve çevre illerin sendika yönetimleri, CHP il yönetimi ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katılarak destek verdiler.

“SALDIRANLARIN DİNLE İLGİSİ YOK”

Eğitim-İş Genel Başkanı Demir yaptığı konuşmada,  Burdur Şube Başkanı ve Örgütlenme Sekreteri’ne yapılan saldırılara tepki gösterdi. Yapılan saldırının dinle, diyanetle ilgisinin olmadığına dikkat çeken Demir, “Bunların ülkede hırsızlık, yolsuzluk olurken yatak odalarından para kasaları ve ayakkabı kutularında dolarlar çıkarken hiç ses çıkarmamışlardır.   Bunların saldırıları bizlere vız gelir, biz hepimiz Kubilay olmaya hazırız. Bu ülke bin yıldır Müslüman, bunlardan önce de Müslüman’dı;  bundan sonrada Müslüman olmaya devam edecek.  Ülkede Cemevi, Cami dünde vardı, yarında olacak. Bunlarla gelmedi, kimse dinini bu iktidardan öğrenmedi. 78 milyon bir araya gelip, bu iktidarı demokratik yollardan defedeceğiz. 45 bin Eğitim-İş üyesinin her biri demokratik, bilimsel, laik eğitim için yiğitçe, adeta Mustafa Kemal, Deniz Gezmiş, Nazım Hikmet gibi canla, başla mücadele edecektir” şeklinde konuştu.

“GEÇMİŞ KÖKLERİ GİBİ DAVRANIYORLAR”

Eğitim-İş’i dinsizlikle suçlamalarına tepki gösteren Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Biz bunların ağababalarını da biliriz; Ali Kemal’i, Sayid Molla’yı biliriz. Bunlar Cumhuriyet’in kurulduğu dönemde de Atatürk’e ‘dinsiz’ demişlerdir. İngiliz parasını alıp, ülkenin aleyhine yazılar yazmışlardır, İngiliz’in düşüncesini kendi düşünceleri gibi anlatmışlardır. Hatta Anadolu’daki uyanışı durdurup, engellemek için uğraşmışlardı. Görüyoruz ki bunlar geçmişlerini inkâr etmiyorlar, geçmişleri gibi kökleri gibi devam ediyorlar. O gün Atatürk’e saldıranlar, o gün cumhuriyete, Kubilay’a saldıranlar, bugün Atatürk’ün yolunda, cumhuriyetin yolunda, bilimin, özgürlüğün, kardeşliğin yolunda yürüyen Eğitim-İş’e saldırıyorlar.  Bu gazetelere ve bu gazetelere sahip çıkanlara, emperyalistlerle bu ülkeyi karanlığa sürükleyenlere sesleniyoruz; boşuna çaba harcamayın.  Türkiye’de, cumhuriyet ilelebet yaşayacağına olan inancımız tamdır.”

“YOLSUZLUKLARI YAZAMAYANLAR ÖĞRETMENLERİ HEDEFE KOYDU”

 Eğitim-İş’in her üyesinin Menemen’de Cumhuriyet, kardeşlik, bağımsızlık ve halk için başını verebilecek birer Kubilay olduğunu belirten Demir, “Elbette ki Eğitim-İş bu ülkenin bütün değerlerine saygılıdır. Bunların dinle, imanla alakaları yok. Hatırlayın 17-25 Aralık operasyonlarını. Türkiye’de en büyük yolsuzluklar, en büyük hırsızlıklar deşifre oldu. Yatak odalarında para kasaları, para sayma makineleri bulundu. Bu gazeteler bunları yazamadı bile. Bunları yazamayacaksınız, Burdur’da bilimsel, laik eğitim için, çağdaş eğitim için mücadele eden öğretmenleri hedefe koyacaksınız” diye konuştu.