EĞİTİM-İŞ HATAY 1 NOLU ŞUBE ÖRGÜTLENME SEKRETERİ GÜLDEN YUVA’YA SAHİP ÇIKTIK

EĞİTİM-İŞ HATAY 1 NOLU ŞUBE ÖRGÜTLENME SEKRETERİ GÜLDEN YUVA’YA SAHİP ÇIKTIK

 

 

 

 

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş, Eğitim-İş Hatay 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu Gülden Yuva’nın görevden alınmasını protesto etti.

Samandağ Abdullah Cömert parkında Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim-İş MYK üyeleri Maksut Balmuk, Suat Özkolay, Yakup Tekin Efe ve Eğitim-İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Himmet Suat Sadış ile Yönetim Kurulu üyeleri, CHP il ve ilçe örgütleri, demokratik kitle örgütleri ile birlikte Eğitim-İş Hatay Şube Yönetim Kurulu Gülden Yuva’nın görevden alınmasını protesto ederek kitlesel basın açıklaması yaptılar.

Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş Üyeleri, “Hukuksuz Açığa Almalar Baskılar Bizi Yıldıramaz Susmayacağız”, Öğretmen; Yalvarmaz Boyuz Eğmez, El Açmaz, Ders Verir” pankartları açıp sık sık “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek” sloganı attı.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Eğitim-İş'in bir emek ve demokratik kitle  örgütü olduğunu ve ülkenin emekçilerinin sorunlarını, taleplerini dile getirmenin varlık nedeni olduğunu belirtti. 

Eğitim-İş'in toplumsal sorunlara duyarlı bir örgüt olmasının varlık nedeni olduğunu ifade eden Kütük,  “Kamu emekçilerinin sorunlarını dile getirmek, toplumsal yaşama dönük sorunları ve talepleri dile getirmesi nedeniyle Eğitim-İş üyemizin karşı karşıya kaldığı durum Samandağ Kaymakamının durumdan vazife çıkarmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle 15 Temmuz sonrasında ortaya çıkan tablo artık FETÖ örgütüne yönelik bir operasyon ve onu yok etmekten çıkmıştır. Siyasal iktidar,kendisine muhalefet eden bütün kurumlara dönük bir sindirme politikasına dönüşmüştür” şeklinde konuştu.

“BİRLEŞİK KAMU-İŞ ÜYELERİNİ FEDA ETMEZ”

Kütük, Siyasal iktidarın tepedeki bu uygulamalarından yola çıkan yerel yönetimlerde,muhalifler üzerinden baskı kurarak iktidarın gözüne girmeye çalıştığının altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı:

“Birleşik Kamu-İş olarak yola çıkarken koşulların ne kadar ağır olduğunu biliyorduk. Ama inandığımız bu yolda koşullar ne olursa olsun bedeli ne olursa olsun emekten, demokrasiden, cumhuriyetten ve barıştan yana mücadeleden geri adım atmayız. Çünkü bu bizim varlık nedenimizimdir. Siyasal iktidar istedi diye siyasal iktidarın yöneticileri istedi diye Eğitim-İş evlatlarını, üyelerini, feda etmez. Kurban vermez. Çünkü bir kere kurban ve feda etmeye başladığın zaman sıranın nerede ne zaman kime geleceği veya nereye gideceğini kestiremeyiz.”

Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş üyeleri adına Eğitim-İş Genel Özlük Hukuk Sekreteri Maksut Balmuk’un yaptığı açıklama şu şekilde:

“İfade özgürlüğü üzerindeki baskılar, AKP’nin ilerici öğretmenlere duyduğu öfke ile birleşince eğitim alanındaki karanlık tablo biraz daha şekillenmektedir.

Bilindiği üzere; FETÖ ile mücadele adı altında başlatılan OHAL ve KHK’lar süreciyle sadece FETÖ ile ilgili olduğundan şüphe edilen öğretmenlerin değil; Cumhuriyetçi, mevcut eğitim sisteminin gericileştirilmesinin karşısında duran birçok eğitimci de mesleğinden edilmiştir.

Bu keyfiyete dayanan tırpan uygulamalarından birisi de (bu kez KHK’lara yaslanma gereği bile duyulmadan) Hatay Samandağ’da Yüksel Acun Anadolu Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yapan Eğitim İş Hatay 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu üyemiz Gülden Yuva’yı vurmuştur.

Yuva hakkında, kendisine ait olduğu iddia edilen bir Facebook hesabından yola çıkılarak soruşturma başlatılmış, tebligatlar zamanında yapılmadığı için üyemiz, hakkındaki soruşturmayı son dakika öğrenebilmiştir. Bu kısa sürecin sonunda Yuva, açığa alınmıştır.

TUTARSIZ SUÇLAMALAR

Söz konusu Facebook hesabındaki, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hikmet Kıvılcımlı gibi Türk Solu’nun değerlerinden olan isimlere dair yapılan paylaşımlar suç sayılmış, yine işlerine ve özgürlüklerine kavuşmak için kendi bedenleriyle mücadele eden Nuriye ile Semih’e dair paylaşımlar, “teröristlerin propagandasını yapmak” olarak tarif edilmiştir.

Nuriye ile Semih öğretmen hakkında henüz kesinleşmiş bir yargı kararı yokken, Yuva’ya suçlama yönelten savcılık hükmü çoktan vermiş, belli ki yargılamayı kafasında bitirmiştir.

HUKUK, KİŞİYE GÖRE DEĞİŞEMEZ!

Öte yandan; hatırlanacak olursa 12 Eylül Referandumu öncesi AKP, cuntacıları yargılayacağı iddiasıyla evet oyu toplamaya çalışırken, idam edilen sosyalistlerin adını sıkça kullanmış, miting alanlarında gözyaşları dökme taktikleri uygulamıştı. O zaman ve iktidarı elinde tutanlar tarafından anıldığında suç sayılmayan bu isimler, nasıl oluyorsa ilerici bir öğretmenin andığı iddia edilince “örgüt propagandası”nın kanıtı olmuştur.

Hukukun netliği, çelişmezliği ve herkese eşit durması ilkeleriyle çelişen bu garip durumun derhal sonlandırılmasını, Şube Yönetim Kurulu üyemiz Gülden Yuva’nın mesleğine ve öğrencilerine kavuşturulmasını istiyoruz.

Ülkenin hangi köşesinde olursa olsun, hiçbir eğitimcinin hak etmediği bir uygulamaya maruz kalmasını kabul etmiyor, bu haksızlıkların hepsine karşı mücadele edeceğimizin altını bir kez daha çiziyoruz!”

Görüntüler İçin Tıklayın