EĞİTİM İŞ İZMİR 1 NOLU ŞUBEMİZİN CUMHURİYET RESEPSİYONUNA KATILDIK

EĞİTİM İŞ İZMİR 1 NOLU ŞUBEMİZİN CUMHURİYET RESEPSİYONUNA KATILDIK

 

 

 

 

Eğitim İş İzmir 1 Nolu Şube Cumhuriyetin 94. Yılı şerefine Hasan Sağlamer Öğretmenevinde bir Resepsiyon verdi.

Cumhuriyet Resepsiyonuna Birleşik Kamu İş ve Eğitim İş Kurucu Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Konfederasyonumuz Yönetim Kurulu Üyesi Semra Pektopal, Konfederasyonumuz İzmir İl Temsilcisi ve Tüm Yerel-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Tamer Yiğit Güler, Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Ahmet Cangı, Eğitim İş 4 Nolu Şube Başkanı Haşim Karaman ve Yönetim Kurulları ile çok sayıda üye katıldı.

Konfederasyonumuz İzmir İl Temsilcisi Tamer Yiğit Güler, Konfederasyonumuz Yönetim Kurulu Üyesi Semra Pektopal ve Konfederasyonumuz kurucu genel başkanı Yüksel Adıbelli birer konuşma yaptılar.

Etkinliğin ev sahibi Eğitim İş 1 Nolu Şube başkanı Adem Yıldırım günün önem ve anlamına uygun güzel ve coşkulu bir konuşma yaptı. Konuşmasında;

"Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk,“Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır. Kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek, ebediyen yaşayacaktır” diyerek Cumhuriyet'e her koşulda sahip çıkılması ve Cumhuriyet'in yeni başarılarla geleceğe taşınması konusundaki sorumluluklarımızı anımsatmaktadır. Biz de, O’nun vasiyetine sahip çıkarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. Yıldönümünü Cumhuriyetin öneminin bilinci ve kurucusuna duyduğumuz saygı ve sevgiyle kutluyoruz.

Ulusumuzun Atatürk’ün çevresinde kenetlenmesiyle yürütülen Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve ardından ülkemizi karanlıktan kurtararak aydınlığa çıkaran Cumhuriyet'in kurulması, tarihin ender kaydettiği bir başarıdır. Cumhuriyet'le birlikte hanedan egemenliği yerine halk egemenliği, teokrasinin yerine laiklik, dikta rejimi yerine de demokrasi uygulamaya konulmuştur.

Ancak bugün Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarının, emperyalistlerin oyuncağı, işgaliyesi haline gelmiş ve çağın gerisinde kalmış bir imparatorluktan; bağımsız, çağdaş bir ülke yaratmasını hâlâ hazmedemeyenlerin olduğu açıktır.

Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmek istenmektedir. AKP, tüm yetkileri tek bir kişinin elinde toplamayı hedefleyen bir cumhurbaşkanlığı sistemi ile ülkenin üniter yapısını ve parlamenter sistemi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. “Yeni Türkiye’nin 1. Cumhurbaşkanı” söylemi bu amaçlarını açıkça ortaya koymaktadır.

İçeride, ülkemizin sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarında  karşı devrimi büyük oranda gerçekleştirmiş olan AKP’ye, dışarıda ise emperyalist güçlere karşı Cumhuriyet'in devrimci ve aydınlanmacı ruhunu ilk günkü coşkuyla sürdürmek zorundayız. Bu, Cumhuriyet'i kuran Atatürk ve dava arkadaşlarına, bu uğurda büyük bedeller ödeyen Ulusumuza karşı borcumuzdur.

Bizler, tüm şartlar aleyhe olmasına rağmen o karanlık tablodan şanlı bir direniş filizlendirerek, bir ulus, bir vatan, bir Cumhuriyet şahlandıranların devamıyız. O yüzden herkes bilsin ki; Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri olarak, eğitimin de ülkenin de gericileştirilmesine geçit vermeyecek, Cumhuriyet’in ve değerlerinin sonuna kadar sahiplenicisi olacağız! 

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyor, tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyoruz." dedi.