EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZ 1. OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU'NU YAPTI

EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZ 1. OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU'NU YAPTI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'e bağlı Eğitim-İş, 1. Olağanüstü Genel Kurulu'nu 2 Ekim Pazar günü Ankara'da gerçekleştirdi.
Eğitim-İş kültürüne uygun, barış ve kardeşlik duygusu içerisinde coşkulu ve katılımın yoğun olduğu Genel Kurul, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, Divanın oluşturulması ile devam etti.
Merkez Yönetim Kurulu için 3 listenin yarıştığı Genel Kurul’da gruplar adına yapılan konuşmalarda, Cumhuriyet Devrimi’nin kazanımlarını savunma kararlılığının altı çizililerek, AKP hükümetinin eğitimdeki gerici uygulamalarına sert eleştiriler yöneltildi.
Divan Başkanlığı’nı Eğitim-İş’in ilk Kurucu Genel Başkanı ve Onursal Genel Başkanı Niyazi Altunya yaptı.
GENEL BAŞKANIMIZ HÜKÜMETİN LOZAN ANTLAŞMASI'NI TARTIŞMAYA AÇMASINI ELEŞTİRDİ
Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Hükümetin, Kanun Hükmünde Kararnameler ile yaptığı çeşitli uygulamaları ve Lozan’ı tartışmaya açmasını eleştirdi.
Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ise yaptığı teşekkür konuşmasında, Lozan’a son dönemde saldırıların yapıldığını söyledi ve “Lozan ülkemizin tapu senedidir. Bizim de onurumuzdur. Bundan sonra Eğitim-İş ve bağlı bulunduğumuz konfederasyon Birleşik Kamu-İş, Lozan’a dil uzatanlara gereğini yapacaktır” dedi.
Merkez Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu için 285 kayıtlı delegeden 273’ünün oy kullandığı seçimde yeni Merkez Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:
“Mehmet Balık, Orhan Yıldırım, Şükrü Balun, Ebru Sungar, Şaban Özdemir, Ahmet Güngör, Maksut Balmuk”
Denetleme Kurulu’na “İbrahim Daş, Jülide Akköprü, İbrahim Bozdağ”, Disiplin Kurulu’na “Mustafa Aksu, Özgür Aras, Yusuf Karaca” seçildi.