EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZIN NÖBET EYLEMİ MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI

EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZIN NÖBET EYLEMİ MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI

ÖĞRETMENLERİN NÖBET ÜCRETLERİ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuza bağlı Eğitim-İş tarafından nöbet görevinin ücretlendirilmesi talebiyle yaklaşık 2.5 yıldır sürdürdüğümüz “Nöbet Eylemi”miz CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter tarafından TBMM’ye taşındı. Serter, nöbet görevi verilen yönetici ve öğretmenlere, görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenmesi için kanun teklifi verdi.

Serter’in TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklif, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda ek bir madde ile düzenleme yapıyor. Bu maddeye göre, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda her kademede çalışan yönetici ve öğretmenlere haftada en fazla bir gün nöbet görevi verilmesini ve bu görevin karşılığı olarak altı saatlik ders ücreti ödenmesi öngörülüyor.

Serter, tüm resmi kurumlarda nöbet görevine ücret ödenirken MEB’e bağlı okul ve kurumlarda bu ücretin ödenmemesinin kamu çalışanları arasında eşitsizlik yarattığını vurguladı ve teklif ile nöbet görevini yerine getirmesine rağmen ücretini alamayan yönetici öğretmenlerin ekonomik mağduriyetlerinin ortadan kaldırılacağını belirtti