ENSAR VAKFI VE KAİMDER’İN “MAĞDUR” SIFATIYLA DAVAYA MÜDAHİL OLMASI KABUL EDİLEMEZ

ENSAR VAKFI VE KAİMDER’İN “MAĞDUR” SIFATIYLA DAVAYA MÜDAHİL OLMASI KABUL EDİLEMEZ

 Ensar Vakfı ve KAİMDER yurtlarında yaşanan cinsel istismar davasını takip etmek için Karaman'a  giden Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikaları davaya müdahil olma talebi mahkemece ret edilirken, ENSAR ve KAİMDER’in “mağdur” sıfatıyla davaya müdahil kabul edilmesine tepki gösterdiler.

Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma için dün geceden yola çıkan Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  MYK üyeleri Mücahit Dede, Semra Pektopal, Mustafa Yılmaz,  Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve MYK üyeleri, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Kültür Sanat-İş Genel Başkanı Hamza Candanoğlu ve MYK üyesi, Tüm Yerel-Sen Genel Sekreteri Cengiz Gülebay ile Eğitim-İş Karaman ve Eskişehir Şube ile İl Temsilcilikleri katıldı.

Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalar Karaman girişinde birkaç kez durduruldu.  Karaman Valiliği’nin sıkıyönetim uygulamalarına karşı Karaman Adliyesi önüne gelen konfederasyonumuz davanın sonuna kadar takipçisi oldu.

“ÇOCUK İSTİSMARCISI 508 YIL 3 AY CEZA ALDI”

Ensar Vakfı ile Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin (KAİMDER) yurtlarında kalan çocuklara tecavüzden tutuklanan Muharrem Büyüktürk’ün cezası kesinleşti.  Mahkeme Başkanı kararında sanığa, "Çocuğun nitelikli cinsel istismarı", "hürriyeti tahdit", "kasten yaralama" ve "müstehcen görüntüleri izletme" suçlarından toplam 508 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

“BU TUTUMU KINIYORUM”

Mahkeme kararına tepki gösteren Genel Başkanımız Hasan Kütük, “9-10 yaşlarındaki 45 çocuğun taciz ve tecavüzünden ihmali olan ve olayın Ensar Vakfı ve KAİMDER’in içerisinde yaşanmasına rağmen mahkeme onların davaya müdahil taleplerini kabul etmiş ve bizlerin müdahil olmamız engellenmiştir. Bu tutumu kınıyorum. Bu anlayış mağdurların ve çocukların acılarını artırmış söz konusu vakıfları mağdur gibi gösterecek bir düşünceye hizmet etmiştir” dedi.

Adliye önünde basın açıklaması yapan Kütük, “Yaşanan bu acı gerçeklere rağmen hükümet cephesinden yöneticiler mağdur olan çocuklardan ziyade adı geçen vakfın ismini aklamaya, itibarını yükseltmeye çalışmışlardır” şeklinde konuştu.

Basın açıklaması için tıklayın