GENEL BAŞKANIMIZ ÇANAKKALE İL TEMSİLCİMİZE SAHİP ÇIKTI

GENEL BAŞKANIMIZ ÇANAKKALE İL TEMSİLCİMİZE SAHİP ÇIKTI

 

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük, Çanakkale İl Temsilcimiz Ahmet Mantaş ve Yönetim Kurulu Üyelerinin görevden uzaklaştırılmasına tepki göstererek, “mağduriyete uğrayan arkadaşlarımızın göreve döneceğine inanıyoruz” dedi.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük ile Çanakkale İl Temsilcilik Sözcüsü Ahmet Mantaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte Çanakkale Valisi Hamza Erkal’ı makamında ziyaret etti. 

ÇANAKKALE VALİSİ HAMZA ERKAL'A ZİYARET YAPILDI

FETÖ ile ilişkisi olmadığı halde haksızlığa uğrayarak açığa alındığına dikkat çeken Genel Başkanımız Kütük,  Çanakkale İl Temsilcimiz Ahmet Mantaş’ın görevine iadesi ile ilgili Çanakkale Valisi Hamza Erkal ile görüşme gerçekleştirdi.  Görüşmenin ardından Eğitim-İş Çanakkale Şubesinde Genel Başkanımız Hasan Kütük, Çanakkale İl Temsilcimiz Ahmet Mantaş ve Merkez Yönetim Kurulu ile birlikte bir basın açıklaması yaptılar.

Genel Başkanı Kütük, süreci yakından takip ettiklerinin söyleyerek,  “Yasadışı terer örgütü ile ilişkilendirilebilecek en son emek örgütü Eğitim-İş ve kadrolarıdır. Kuruluşumuzdan bu güne mücadelenin her türlü öznesiydik ve içinde olduk. Bize sürülebilecek bir iddia ve çamur atanların suratına geri döner” açıklamasında bulundu.

“MAĞDURİYETE UĞRAYAN ARKADAŞLARIMIZIN GÖREVE DÖNECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konu ile ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da bir rapor sunduklarını belirten Kütük, “Çanakkale Valisi ile de görüştük. Çok net söylediği bir şey oldu. Bize, “Ben televizyona da çıktım ve bu arkadaşımızın, Şube Başkanımızın bu terör örgütü ile ilişkisi yoktur”dedim. Ama sosyal paylaşımlardan kaynaklı işleyen bir süreç var. 10 gün içerisinde Bakanlıktan müfettiş gelecek. Bu işin bir an önce sonuçlanması ve belki bu süreçte mağdur olan arkadaşlarımızın da mağduriyetini giderici, bir soruşturmayı hızlı bir şekilde tamamlayıp, savcılığa gönderme gereği duymadan tamamlayacağız, müfettiş istedik” ifadelerini kullandı. Kütük, Vali’nin de açıklaması üzerine mağduriyete uğrayan kişilerin göreve dönüşü konusunda olumlu gelişmenin yaşanacağına inandığını söyledi. Türkiye’nin her şeye rağmen bir hukuk devleti olduğunu belirten Kütük, sözlerini şöyle sonlandırdı:

 “Hala umudumuzu kaybetmiyoruz. Hukukun işlemesini önemsiyoruz. Bir insana solcusun, devrimcisin dersin, duruşunla ilgilidir bu. Ama hiçbir alakası olmayan, dünyasında kabul edilemeyen bir düşünce ithamıyla iftira atmak veya bu algının ortaya çıkmasına neden olmak, bu insanın yaşam alanında ve inandığı değerlerde sorgulanması onu rahatsız eder” 

Eğitim-İş Çanakkale Şubesinde yapılan açıklamada konuşan Çanakkale İl Temsilcimiz Ahmet Mantaş, “Ordunun bir kısmında FETÖ’ye mensup askerler tarafından düzenlenen başarısız darbe girişimi sonrası 15 Temmuz’un ardından ülkede OHAL ilan edildi. Bu kapsamda yürütülen soruşturmalarda devam ediyor, gözaltılar ve tutuklanmalar var. Bu süreç Çanakkale’de de işliyor, il genelinde açıklanan rakamlara göre 800’ün üzerinde işlem yapılan görevli var. Eğitim-İş Sendikası ve Kamu-İş Konfederasyonu olarak Türkiye’de en az işlem yapılan sendikayız. Çanakkale yerelinde de ben ve üç üyemize açığa alındı. Bu konun kamuoyunda çok büyük tepkiler aldığını biliyoruz. Heme hemen tüm demokratik kitle örgütleri ve siyasi patiler desteklerini işlemin yapıldığı günden bu güne kadar gösterdiler” şeklinde konuştu.

“BİZ ATATÜRKÇÜ, CUMHURİYETİN İLKELERİNİ, LAİKLİĞİ SAVUNAN VE BU KONUDA DURUŞU NET OLAN KONFEDERASYONUZ”

Çanakkale ve Türkiye kamuoyunun kendisini ve sendikanın özelliklerini çok iyi bildiğinin altını çizen Mantaş, “Biz Atatürk’çü, Cumhuriyet’in ilkelerini ve laikliği savunan ve bu konuda duruşu net belli olan konfederasyonuz. Benim şahsi kişiliğimi de biliyorlar. Ben devrimci, ilerici ve gericiliğe karşı sürekli mücadele veren, vakıf ve cemiyetlere karşı tutumu net olan ve bu konuda mücadele etmiş kişilerden biriyim. Ama ne gariptir ki, bizim gibi fazla dini inançları da olmayan, siyasi düşüncesi belli, soldan bir insandan nasıl bir Fethullahçı çıkaracaklar, biz de merakla bekliyoruz” tepkisine bulundu.