Halkın Sanatçısı Tarık Akan Susturulamaz!

Halkın Sanatçısı Tarık Akan Susturulamaz!

13 yıldır iktidarda olan AKP’nin politikalarına demokratik tepkisini gösteren herkesi susturma ve yıldırma furyasına halkın sanatçısı Tarık Akan’da dâhil edilmiştir.

İstanbul Gezi Parkı gösterileri sırasında ekmek almaya giderken kafasından gaz fişeği ile vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde aralarında Tarık Akan ve duyarlı bir grup sanatçımızın,

“Berkin Elvan İçin Hayatı Durdur” başlıklı kısa bir video klipte yer almıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu ve Beyaz TV’nin sahibi Osman Gökçek’in, kendi televizyonunda yaptığı programda, “Başta Tarık Akan olmak üzere asıl provokatörler ve Berkin Elvan’ın sonunun sorumluları bu zihniyetlerdir. Berkin Elvan’ın katili sizsiniz. Tarık Akan, Berkin Elvan’ı bu kadar düşünüyorsan kendi çocuklarını göndersene… Allah aşkına bu sahtekârlıktan uzaklaşın ” demiştir.

Tarık Akan’da yanıt hakkını kullanarak “Melih Gökçek’in kafasında heykele tüküren, heykelleri kaldıran bir IŞİD mantığı. var, Oğlu da aynı mantıktadır” dedi. Bunun üzerine Melih ve Osman Gökçek,  Tarık Akan’dan şikayetçi oldu.

Cumhuriyet Savcılığı Tarık Akan’a “hakaret” suçundan dava açtı. Oysa Tarık Akan, kendisine “Berkin’in katili ve sahtekar” diyen şahsa hakarete varmayacak ölçüde yanıt hakkını kullanmıştır. Bu söz ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Ama ülkemizde Savcıların büyük bir bölümü AKP’nin hukuk bürosu gibi çalıştığı için yine mağdur olanı değil, mağdur edeni kayırmıştır.

Tarık Akan neden bu saldırıya maruz kaldı? O,  Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyetimizin tüm değerlerinin yok edilmek istendiğinin, ülkemizin ABD emperyalizmi ve yerli işbirlikçisi tarafından ortadan kaldırılmak istendiğinin farkında olması nedeniyle hedef haline gelmiştir.  Bunun için aydın ve sanatçı duyarlılığı ile yaşamın her alanında insanları bilinçlendirmeye çalıştığı için Tarık Akan susturulmak isteniyor. Ama yanılıyorlar Tarık Akan gibi onurlu, ilkeli sanatçılarımız yalnız değildir. 

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu olarak, 9 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Bakırköy 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan davada biz de Akan’ı yalnız bırakmayacağız ve yanında olacağız.  Ülkemizin çağdışı bir yapıya dönüştürülmesine ve bölünmesine karşı koyarak bütün yurttaşlarımızın barış içerisinde eşit, özgür ve kardeşçe birlikte yaşayabileceği bir Türkiye için mücadeleye devam edeceğiz.  

Devrimci Nazım Hikmet “Düşman” şiiri ile ülkemizde emekçilere, aydınlara ve halkımıza karşı yapılan saldırıları en somut şekilde ifade etmektedir.

DÜŞMAN

Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,                                        

akar suyun                                                                      

meyve çağında ağacın,                                                         

serpilip gelişen hayatın düşmanı.                                                                                                                                                                

Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına :                                           

- çürüyen diş, dökülen et-,                                                              

bir daha geri dönmemek üzere yıkılıp gidecekler,                                                  

Ve elbette ki, sevgilim, elbet,                                                                           

dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,

dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle : işçi tulumuyla

bu güzelim memlekette hürriyet.

Bursa da havlucu Recebe,

Karabük fabrikasında tesviyeci Hasan'a düşman

fakir köylü Hatçe kadına, 

 ırgat Süleyman'a düşman,

sana düşman, bana düşman,

düşünen insana düşman, 

vatandır ki bu insanların evidir,

sevgilim onlar vatana düşman...

 

Nazım Hikmet RAN