İKTİDARA DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLARINININ FATURASI KESİLECEKTİR

 İKTİDARA DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMLARINININ FATURASI KESİLECEKTİR


Ülkemizde son zamanlarda art arda yaşanan zamlar, ülkenin ekonomik çöküntüye girdiğini göstermektedir.

Elektriğe ve doğalgaza yapılan yüksek zamlar, yurttaşların bütçesini zorladığı ortadadır.

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın elektrik ve doğalgaz faturaları hakkında açıklaması kabul edilemez. Albayrak’ın elektrik faturalarında son 1,5 yılda 2 zam, 1’de indirim yapıldığını söylemesi tamamen çarpıtmadır.

2018’den 2019 yılına kadar 5 kez zamlanan elektrik faturaları vatandaşları isyan noktasına getirmiştir. Elektriğe; 1 Ağustos 2018 % 9, 1 Eylül 2018 %9, 1 Ekim 2018 %9, 1 Temmuz 2019 %14,98, 1 Ekim 2019 %14,9 zam geldi.

Geçen yıl Ağustos ve Eylül aylarında doğalgaza yapılan yüzde 14,9'arlık zamlarla birlikte 2019 yılında doğalgaza yapılan zam yüzde 30'u buldu. 2018 yılında yapılan zamlar da düşünüldüğünde son iki yılda doğalgaza yüzde 60'ın üzerinde zam yapıldı.

Elektrik üretim ve dağıtımı özelleştirildiğinden ve elektrik fiyatlarına bir de yüklü miktarda “dağıtım bedeli” ve benzeri adlar altında eklenen bedeller eklenince vatandaşa yüklü faturalar çıkarılmaktadır.

Elektrik ve doğalgaz zamları başta olmak üzere son zamlarda dâhil edilmesiyle birlikte enflasyon ve yoksulluk rekor düzeye çıkmaya devam edecektir.

AKP hükümeti, ekonomik krizden doğalgaza, elektriğe yapılan zamlarla ve özelleştirmeler ve emekçilerin sırtına dolaylı vergileri yükleyerek kurtulamayacaktır.

AKP iktidarının aksi yöndeki tüm söylemleri ve iddialarına rağmen, eriyen maaşlar, artan borçlar, işsizlik, doğalgaz ve elektirik faturaları yurttaşları açlık ve yoksullukla bağuşmasına neden olmaktadır. Türkiye’de giderek hayat pahalılığı çekilmez noktaya gelmektedir. Yurttaşlar, insani ihtiyacı olan barınmayı gerçekleştirememekte ve karnını doyurmaktadır.

Ekonomik krizin bedelini ödemeyi kabul etmeyen milyonlarca yurttaş ve emekçi doğalgaz, elektrik faturalarına yüklenildiğinin farkındadır.

AKP iktidarı döneminde; tüm emekçilerin ödediği vergilerin sınırı bilinmemektedir; elektrik, doğalgaz, su ve yaşamsal giderler sürekli zamlanmaktadır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinen tüm yurttaşların ortak talebinin tüm zamların geri çekilmesi olarak açıklıyoruz. Aksi halde milyonlarca emekçi; ekonomik ve sosyal düzenin faturasını AKP iktidarına kesecektir. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ 

MERKEZ YÖNETİM KURULU