İLKSAN ÖĞRETMENLERİN ALINTERİDİR KİMSENİN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR !

İLKSAN ÖĞRETMENLERİN ALINTERİDİR KİMSENİN ÇİFTLİĞİ DEĞİLDİR !


İLKSAN öğretmenlerin sağlık ve sosyal ihtiyaçlarını desteklemek için kurulmuştur.

İLKSAN sorunlar yumağı haline gelmiştir.

İLKSAN’ın ana statü belgesi gereği 4 yönetim kurulu 2 denetleme kurulu üyesi Milli Eğitim Bakanı tarafından önerilmektedir. Öncelikle ana statüdeki bu düzenlemenin değiştirilmesi gerekmektedir. 

İLKSAN Yönetim Kurulu’nun 7 üyesinin sadece 3’ü, 3 denetleme kurulu üyesinin sadece 1’i, seçimle İLKSAN üyesi öğretmenler tarafından seçilebilmektedir. Ama yönetim kurulunun 4 üyesi ve denetim kurulunun 2 üyesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından doğrudan belirlenmektedir.  Toplam 10 üyenin 6’sını Milli Eğitim Bakanlığı belirlediğinden, İLKSAN’ı yıllardır Milli Eğitim Bakanlığı yönetmektedir.

16 Ağustos’ta yapılan seçimlere Milli Eğitim Bakanı iki genel müdür, teftiş kurulu başkanı ve danışmanını önermiş ve bu kişiler seçtirilmiştir. 2017 yılında da İsmet Yılmaz’ın kardeşinin kayınbiraderini, kendisinin de koruma müdürü olan Uğur Tecir’i Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne daire başkanı olarak atamış, sonrasında da İLKSAN’ın Denetleme Kuruluna seçtirilmişti.

İLKSAN Yönetim Kuruluna önerilen MEB temsilcileri maaşlarının yanı sıra huzur hakkı, yolluk yevmiyeler hariç beş, denetleme kurulu üyeleri ise üç asgari ücret alacaklardır. MEB temsilcilerine ayrıca ücret ödenmesi doğru değildir. Bu kişiler MEB’den maaş almaktadır. İLKSAN’ın ana statü belgesinde birçok eksiklikler ve hatalar bulunmaktadır. İLKSAN yönetim kurulu, genel kurulunu toplayarak bu eksiklikleri ve hataları düzeltmelidir.

İLKSAN’a seçilen kişiler mevcut görevlerini bırakmalı ve öğretmen maaşı kadar ücret ödenmelidir. İLKSAN kimsenin çiftliği değildir. İLKSAN öğretmenlerin malıdır. İLKSAN MEB bürokratlarının arpalığı değildir. Haksız yere kimse İLKSAN’ın paralarını heba edemez.

İLKSAN, öğretmenlerin zor dönemi için kurduğu kurumdur ve gelecek için dayanışmasıdır. Birilerini çitf maaş ve geçim kapısı değildir.  İLKSAN’ın, Bakan Danışmanının, Teftiş Kurulu Başkanının, Personel Genel Müdürünün, Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlerinin geçim kapısı olmasına izin vermeyeceğiz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; öğretmenlerin aidatları ve alın teriyle kurulan İLKSAN’ın bürokrat maaşlarına ek fonlama işlevi olmadığını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a hatırlatıyoruz ve acilen eğitim ve bilim emekçilerini aydınlatacak açıklama bekliyoruz.

 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU