İŞÇİLERİN DİRENİŞİNE DESTEK

İŞÇİLERİN DİRENİŞİNE DESTEK

SAVRANOĞLU DERİ VE BİLLUR TUZ İŞÇİLERİNİN DİRENİŞİNE DESTEK AMACIYLA DİRENİŞ ÇADIRI VE DERİ-İŞ´İ ZİYARET ETTİK
İnsanca çalışma koşulları istedikleri için işlerinden olan işçiler 201 gündür direnişte!
 Konfederasyonumuz Eğitim ve Sosyal İlişkiler sekreteri Necla KENDİGELEN BAŞTAN ve Eğitim İş İzmir Şubesi yönetimi olarak
Savranoğlu işçilerinin  Menemen´deki direniş çadırına  giderek yaşanan süreci emekçilerden dinledik.                             
Çalışma koşullarındaki olumsuzlukların düzeltilmesi için mücadele ederken işlerinden atılan işçiler, kararlı bir duruşla, haklarını alana kadar direnmeye devam edeceklerini söylüyorlar. Direnişlerinin 201. gününde olduklarını belirtirken, ´´Bu çadır bize sendikayı, örgütlü olmanın ve direnmenin ne olduğunu öğretti.´´ diyorlar.
Savranoğlu Deri İşçileri işyerlerindeki olumsuz koşullar yüzünden astım ve akciğer hastası. Örneğin, boyahanede olması gereken havalandırmaları yok.  Bir işçi, ´´Sebep, deri boyanırken toz değerse derinin kalitesi düşermiş.´´ diyor. İşyerinde olması gereken hekim yok. Kimyasal atıklar da arıtılmadan çevreye bırakılıyor.
Direniş çadırının ardından direnen emekçilere destek olmak, bu haklı mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu göstermek için Deri-İş sendikasını ziyaret ettik. 
Deri-İş İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz de yaşanan süreci değerlendirirken, tüm emekçilerin ve sendikaların ortak değerden yana, emekten ve emekçiden yana tavır sergilemelerini istedi. Basın- Yayın organlarında bir ikisi hariç hiç haber olamadıklarını belirtti.
    Necla KENDİGELEN BAŞTAN Birleşik Kamu İş  olarak sınıf ve emek mücadelesinin birlikte yürütülmesi gerektiğini,  emekçilerin mücadelelerinde sonuna kadar yanlarında olacaklarını belirtti.