İzmirliler Özgecan için Ayakta!

İzmirliler Özgecan için Ayakta!

İzmir'de gün boyu yapılan çeşitli eylemlerle Özgecan Aslan'ın vahşice öldürülmesi protesto edildi Bu akşam saatlerinde de İzmir Büyükşehir Belediyesi ve eski Sümerbank önünde yapılan iki eylemle vahşet kınandı, AKP iktidarında kadın düşmanlığının arttığı vurgulandı.

Birleşik Kamu-İş İzmir Temsilciliği tarafından yapılan basın açıklamasında “ Türkiye'nin hızla toplumsal çürümüşlüğe gittiği” vurgulandı.

Bu akşam saatlerinde eski Sümerbank önünde toplanan Birleşik Kamu İş Konfederasyonu bağlı sendika üyeleri tüm Yerel-Sen adına Gamze Şatana, Eğitim-İş temsilcisi Raziye Eminoğlu, Büro-İŞ temsilcisi Özlem Sezen ve Birleşik Kamu İş İzmir temsilcisi Prof. Dr. Ömer Değirmenci konuşmalarıyla Mersin'de Özgecan Aslan'ın vahşice katledilmesini protesto etti.

Değirmenci konuşmasında “ Kadına yönelik şiddet ve cinayetler artarak sürüyor. Protestolara, seslerimizi yükseltmemize rağmen artarak sürüyor. Nerede yanlış yapıyoruz? Türk toplumu bu mu? Eskiden beri hep böyle mi süregelmiştir? Bu ayıba nasıl son verebiliriz? Bunun öncelikle insanımızı ayrıştıran, narsist politikacılardan kurtulmak sonrasında da eğitimin içeriğini yeniden bilim ve sanatla doldurmak gerekiyor. Cezalarla oynayarak, bu cinayetler önlenemez. Ayrıştırıcı kin ve nefret dolu söylem ve politikalar bizi içe döndürmektedir. Bireysel ve toplumsal farklılıklarımızı, kin ve nefret duygularımızı besleyen anlayış ve politikaları yok edelim. Din tacirlerine, doğmatizimden beslenenlere dur diyelim hep birlikte. Cehaletle savaşalım. Bir daha kimse utanmak zorunda kalmasın. “ dedi.