KADINLARA HAKARET EDEN ŞERİATÇIYI ŞİKAYET ETTİK

KADINLARA HAKARET EDEN ŞERİATÇIYI ŞİKAYET ETTİK

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz ve üyelerimize sosyal medya paylaşım sitesi Twitter üzerinden hakaret eden İbrahim Kutlay’ı şikayet ettik. Twitter kullanıcısı Kutlay, kadınlar gününde kadınları kastederek, “Şeriat Ortaçağdır diye pankart açıp, Taş Devri’ndeki gibi çıplak halde sokaklarda dolanıyorlar! Mal Bunlar ya” diye paylaşım yaparak hakaret etti.

“8 MART’TA DA KADINLAR HEDEFTE’

Birleşik Kamu İş Görenleri Sendikaları Konfederasyonu'nun (Birleşik Kamu - İş) 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı eylem nedeniyle sendika üyelerine sosyal medya paylaşım sitesi Twitter üzerinden @essskutlay ismiyle “Şeriat Ortaçağdır diye pankart açıp, Taş Devri’ndeki gibi çıplak halde sokaklarda dolanıyorlar! Mal Bunlar ya” sözleriyle hakaret eden İbrahim Kutlay hakkında şikayette bulundu.

Konfederasyonumuz Avukatı Doğan Erkan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunarak Kutlay hakkında soruşturma açılmasını talep etti.

Birleşik Kamu İş, 8 Mart Dünya Emek Kadınlar Günü nedeniyle Ankara'da “Şeriat Ortaçağdır” pankartıyla bir yürüyüş yaparak,   sendika üyeleri Mersin'de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, tecavüzler ve töre cinayetlerini protesto etti. Bu eylemden dört gün sonra 12 Mart günü İbrahim Kutlay isminde bir kişi Twitter'da sendika eyleminde taşınan pankartı hedef alarak sendika üyelerine hakaret etti.

 “ANAYASININ 125.MADDESİ İŞLETİLSİN”

Avukat Erkan söz konusu sözlerle ilgili kanun maddelerini hatırlatarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilmek üzere hazırladığı dilekçede şu sözlere yer verdi:

“Bu sözler hukuken asla koruma göremeyecek, Türk Ceza Kanunu uyarınca müeyyide uygulanması gereken maddelerdir. Nitekim TCK’nın 125. Maddesi bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek bir fiil işleyemez ile aynı maddenin 2. Fıkrası ‘Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi halinde cezaya hükmolunur’şeklindedir.”

 “LAİKLİK TERCİHİ AÇIK”

Doğan, Türkiye’nin Cumhuriyet’inin şerri devlet düzenini ve eğitiminden ayrılarak laiklik tercihi yaptığının altını çizerek, “Devlet yönetimine, siyaset-hukuk-eğitim alanlarına laikliğin egemen olması sağlanmaya çalışılmıştır” bilgisini verdi.

“ÇIPLAK GEZME TEHDİDİ”

Yazılı ve görüntülü ileti yoluyla işlenen hakaret içeriği hakkında bilgi veren Doğan, “Özgecan’ın tecavüz edilerek katledilmesi olayı yüreğimizin en sıcak yerinde dururken, bu tür hedef göstermeler, benzer olayların yaşanmasının önünü açmaktadır. Dolayısıyla üyelerimize ve sendikamıza yönelik hakaret boyutlarını çok aşan ‘çıplak gezme’ tehdidi yapılmaktadır. Zira şüpheli ve benzerlerinin algısında ‘çıplak gezme’ karalamasının akabinde tecavüzün müstahak olduğu psikozu ve ideolojisi gelmektedir.” dedi.

“ETEK GİYMEK DE AŞAĞILAMA ARGÜMANI OLDU”

Twitter kullanıcısı şüphelinin paylaşımının ardından yapılan yorumların da tehlikesine dikkat çeken Doğan, “Yorum yapanlardan biri ‘yeniçağ neymiş, ibnelik mi, etek giymek mi’ şeklindeki sözleriyle, şüphelinin yöneldiği patriarkal saldırgan işareti almış, etek giymeyi de bir aşağılama argümanı olarak kullanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Doğan, dilekçenin sonuç ve istem bölümünü şöyle sonlandırdı:  “Sunulan ve resen araştırılıp görülecek sebeplerle; şüphelinin sübut eylemlerinden dolayı hakkında soruşturma açılarak cezalandırılmasını arz ve talep ederiz.”

ANKARA CUMHURİYET SAVCILIĞINA YAPILAN ŞİKAYET İÇİN TIKLAYIN                                              

TWİTTER KONUŞMASI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN