KAMU-AR HAFTALIK EMEK GÜNDEMİ (31 TEMMUZ- 06 AĞUSTOS)

KAMU-AR HAFTALIK EMEK GÜNDEMİ (31 TEMMUZ- 06 AĞUSTOS)

• İSİG Meclisi verilerine göre, iş cinayetleri temmuz ayında 195’e ulaşarak 2018 yılının en yüksek aylık rekoruna ulaştı. En çok ölüm yine iktidar tarafından teşvik edilen inşaat sektöründe yaşandı. Ölenlerin yüzde 98’inin sendikasız olması dikkat çekti. Ayrıca OHAL dönemi süresince 4000’e yakın işçi iş yerlerinde yaşamını yitirdi.

• Özel sektöre devredilen 7 şeker fabrikasında, hükümetin 'İşçiler mağdur edilmeyecek' sözüne karşın 775 işçi atıldı, 811 işçi emekliliğe zorlandı.

ÇALIŞMA YAŞAMI VE SENDİKAL MÜCADELE

• Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı genelgesine göre, özelleştirme yasasıyla Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) verilen yetki ve görevleri Cumhurbaşkanı kullanacak. Bu yetki ve görevler arasında, kuruluşların özelleştirme programına alınması ve yapılan ihalelerde verilen nihai kararları onaylamak da bulunuyor

• Eğitim İş Sendikamızdan yapılan açıklamada da, ‘’Programı açıklayan Cumhurbaşkanının; bugün diken üstünde oturan ve istediği liseye yerleşemeyen 100 binlerce öğrenci ve velilerinden bahsetmemesi, ‘Meclis kapanmadan önce öğretmenlere ve diğer çalışanlara 3600 ek gösterge düzenlemesi yaptık’ sözlerine rağmen bunun 100 günlük programda yer almaması, eğitimin ve eğitim çalışanlarının mesleksel ve kurumsal sorunlarından bahsedilmemesi, programın eğitimin sorunları gerçeğinden ne kadar uzak olduğunu ortaya koymaktadır’’ dendi.

• Hükümetin 100 günlük eylem planında patronlara verilecek 5.25 milyar liralık teşvikin kaynağı açıklanmadı. Teşvikin yine fondan karşılanması bekleniyor.

• Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı'nın verilerine göre; 2018 Temmuz ayı itibarıyla Türkiye genelindeki toplam 14 milyon 121 bin 664 işçiden 1 milyon 802 bin 155'inin bir sendikaya üyeliği bulunuyor.

• Bünyesinde bulunan 958 bin üyesiyle Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonu konumunda olan Türk-İş 66'ncı kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

• Türk-İş’e bağlı Petrol İş sendikasının Flormar direnişi sürüyor.

• Türk-İş’e bağlı Selüloz-İş sendikasının Süperpark grevi sürüyor.

• AYM, 20 işçinin öldüğü Ostim-İvedik patlamalarıyla, devletin işyerlerini denetlememesi arasında ‘teknik bağlantı’ olmadığını savundu, kamu görevlilerinin soruşturulması istemini reddetti.

• Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Ar-Ge Birimi’nin, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duymadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları esas alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının bu yıl temmuz ayına ilişkin sonuçları açıklandı. Buna göre açlık sınırı temmuzda bir önceki aya göre 40,9 lira azalarak 2 bin 130 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 47 liralık artışla 5 bin 782 lira düzeyine çıktı. Gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise 6 liralık artışla 7 bin 913 lira oldu.

• Tüm Yerel Yönetim Çalışanları Sendikası (TÜM-YEREL-SEN) Belediyelere yönelik planan tasaruf kesintisini yaptığı bir açıklama ile protesto etti. Tüm Yerel-Sen Genel Merkezi yaptığı açıklamada; “Toplumcu ve kamucu bir yerel yönetim mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Bu bakımdan AKP iktidarının yarattığı ekonomik krizin bedelini biz yerel yönetim çalışanları ve emekçileri asla ve asla ödemeyeceğiz’’ dedi.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU