KAZANCI YOKUŞUNA KARANFİL BIRAKTIK

 KAZANCI YOKUŞUNA KARANFİL BIRAKTIK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş öncülüğünde bağlı sendikalarımızın katılımı ile 1 Mayıs 1977’de şehit olan emekçiler için Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakıldı.

Konfederasyonumuz 1 Mayıs 1977’de Taksim’de şehit olan 35 emekçi için temsili bir anma töreni düzenledi.   Şehit olan emekçilere 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, MYK üyelerimiz Barış Düdü, Engin Çoğal ve bağlı sendikaların yöneticileri ve şube yöneticileri ile çok sayıda üye Kazancı Yokuşuna karanfil bıraktı.

Konfederasyonumuz adına kısa bir açıklama yapan Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Kütük, “1 Mayıs kimsenin tekelinde değildir.  Ne siyasal iktidar, ne de başka bir güç 1 Mayıs alanlarına ipotek koyamaz” dedi.

Türkiye’nin içinde olduğu sıkıntılı duruma dikkat çeken Kütük, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin devrimleri ortadan kaldırılmak isteniyor. Laiklik, anayasadan kaldırılmak isteniyor.  Kamu emekçilerine güvencesizlik, işçilere kölelik düzeni dayatılmaktadır. Türkiye’nin içinden geçtiği sıkıntılar ortadadır.  İnsanların can güvenliğinin dahi sağlanamadığı böyle bir süreçte emek örgütlerinin dağınık bir görüntü vermesi, 1 Mayıs alanlarına ipotek koyulmaya çalışılması kabul edilebilir değildir. Tüm baskılara, yıldırmalara rağmen Birleşik Kamu-İş olarak, 1 Mayıs günü İstanbul 4. Nolu Şubemizden hareket ederek Bayramımızı Taksim’de kutlamak için ve Taksim yasağını kaldırmak için mücadeleye devam edeceğiz.”