KIRMIZI KURDELELİ SİYAH ÇELENKLİ PROTESTO YAPTIK

KIRMIZI KURDELELİ SİYAH ÇELENKLİ PROTESTO YAPTIK

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar “Dünya Mimarlık ve Konut Günü”nde Saraçoğlu Mahallesi’nde hukuksuz tahliyelere ve ranta dikkat çekmek amacıyla mahalledeki ağaçlara kırmızı kurdele takarak Çankaya Kaymakamlığı önüne siyah çelenk bıraktı.

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreteri Mücahit Dede, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir ve Tüm Yerel-Sen Genel Hukuk ve TİS Sekreteri Arap Mucur ile birlikte Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuz boşatmaları protesto etmek amacıyla Dünya Mimarlık ve Konut Günü’nde TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile birlikte Çankaya Kaymakamlığı’na yürüyerek siyah çelenk koydu.  Birleşik Kamu-İş ve bileşenleri Kentsel Sit Alanı kapsamında yer alan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki ağaçların da tescilliği olduğuna  dikkat çekmek için ağaçlara kurdele taktı.

“CUMHURİYET DEĞERLERİNİ KORUYACAĞIZ”

Dünya Mimarlık ve Konut Günü’nde Saraçoğlu Mahallesi’ndeki hukuksuzluğa dikkat çeken  Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, “Cumhuriyetin ilk toplu konutlarının yapıldığı mahalle yok edilerek ranta kurban edilmek isteniyor.  AKP hükümeti Kızılay’ın göbeğindeki mahalleyi ranta teslim etmek için yandaş iş adamlarına hazırlamaktadır. Bunu da ilk olarak Bakanlar Kurulu’nun 2013 yılında mahalleyi ‘Afet riski altındaki bölge’ ilan etmesiyle başladı.  Mahallenin boşaltılmasından daha da önemli olan Atatürk’ün mirasının yok edilmek istenmesidir. AKP, Atatürk’ün mirasını yok etmek amacıyla var gücüyle çalışmaktadır.  Bizde Atatürk’ün, cumhuriyetin değerlerini korumak amacıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi

“RANTA DUR DEMELİYİZ”

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı konutunu da hatırlatan Kütük, “ Cumhuriyetin ilk yapıları önce boşaltılıyor, daha sonra rant açılarak yandaş iş adamlarına tahsis ediliyor.  AOÇ çiftliğinde de hukuksuz olarak Kaçak Saray yapıldı. Bu aslında 13 yıllık AKP iktidarının Cumhuriyet değerlerini, yapılarını, yok etme anlayışından başka bir anlam ifade etmiyor. Tarihsel günlerden geçtiğimiz bu suretçe el birliğiyle AKP talanına ve rantına karşı dur demeliyiz” şeklinde konuştu.