KOMŞUMUZ YUNANİSTAN’IN ACISINI PAYLAŞIYORUZ

KOMŞUMUZ YUNANİSTAN’IN ACISINI PAYLAŞIYORUZ

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın doğusundaki orman yangınları, binlerce dönümlük ormanlık araziyi, sayısız ev ve arabayı kül etmekle birlikte şimdiye kadar en az 81 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Yangınlarda ayrıca 23'ü çocuk 164 kişinin yaralandığı, yaralılardan 11'nin durumunun ağır olduğu ve aralarında yabancı turistlerinde bulunduğu 100’den fazla kişiden halen haber alınamamaktadır.  

Yangının nasıl çıktığını ve sorumluların kim olduğunu bilmemekteyiz, ancak bu tür felaketlere yol açan sermayenin kar hırsı ve hükümetlerin tasarruf adı altında itfaiye ekiplerini azaltmalarından kaynaklandığını düşünmekteyiz. Çünkü Sermayenin doğayı, yaşamı, insanı, hayvanı, canlıyı ve tüm değerleri yok etme pahasına büyük felaketlere neden olmaktadır.  

Yaşamını yitirenlerden bazılarının evlerinde ve araçlarında mahsur kalarak, bazılarının da yangından kaçmak için girdikleri denizde boğularak hayatlarını kaybettiklerini üzülerek belirtmeliyiz.  Ve şunu hatırlatmalıyız ki 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'nde Yunanistan halkı, Türkiye’nin her türlü yardımına koşmuştur.

Ülkemizdeki bazı sosyal medya hesaplarından Yunanistan’daki yangına ve komşunun verdiği kayıplara sevinen vicdansız insanlar olmuştur ve bunları kınıyoruz. Yaşanan felaketten sevinç çıkaran insanlara şunu hatırlatmak isteriz,  Ormanlık arazilerin yapılaşmaya açılması ve rant dağıtılan ülkemizde de benzer durumlar yaşanma ihtimali yüksektir.  Çünkü AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin doğası talan edilmekte her türlü ÇED raporu sümen altı edilmektedir. AKP hükümeti; doğayı, canlıyı, tarım alanlarını ve ormanları varlık değil rant kapısı olarak görmektedir.

Ülkemizde sermaye ve siyaset ilişkisinin bu kadar iç içe geçtiği bir süreçte tek amacı daha çok kazanmak ve daha çok kar olan bir iktidar döneminde yaşanan sayısız acı bulunmaktadır. Tekirdağ Çorlu yakınlarındaki tren kazası, Soma ve diğer maden kazaları, iş cinayetleri daha unutulmadı.  

Yunanistan halkının büyük acısını paylaşıyor ve kayıpların yakınlarına sabır diliyoruz. Yunanistan halkı acılarını sardıktan sonra mutlaka sorumlulardan hesap soracaktır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Yunanistan halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU