KONFEDERASYONUMUZ BİRLEŞİK KAMU-İŞ’İN BORDRO YAKMA EYLEMİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ

KONFEDERASYONUMUZ BİRLEŞİK KAMU-İŞ’İN BORDRO YAKMA EYLEMİNE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in, memur zamlarını protesto etmek için yaptığı bordro yakma eylemine polis izin vermeyerek sert müdahalede bulundu.  Konfederasyonumuz Genel Başkanı Hasan Kütük’ün ve MYK üyelerimizin tartaklandığı eylemde “İnsan Onuruna Yakışan Bir Yaşam İçin Sefalet Zammını Reddediyoruz” yazılı pankartı yırtılarak parçalandı. 

Bordro yakma eylemine Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, MYK üyesi Mücahit Dede,  Semra Pektopal, Ali Taştan, Barış Düdü, Engin Çoğal, Tüm Yerel-Sen MYK üyesi Ahmet Kılınçoğlu, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Kültür Sanat-İş Genel Başkanı Hamza Candanoğlu, Eğitim-İş Genel Sekreteri Mehmet Altıntop,  Enerji-İş Sendikası Genel Sekreteri Kemal Asker ile çok sayıda üye katıldılar.

POLİS BİRLEŞİK KAMU-İŞ ÜYELERİNE “SÜPÜRÜN” DİYEREK “ORANTISIZ” GÜÇ KULLANDI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in TBMM önünde bordro yakma eylemine polis izin vermedi. Konfederasyonumuz ve bağlı sendika üyelerine müdahalede bulunan bir polis amirinin eylemciler için "süpürün" ifadesini kullanması tepki çekti.

CHP İZMİR MİLLETVEKİLİ MUSA ÇAM DA TARTAKLANDI

TBMM önünden uzaklaştırılan üyelerimizin pankartı polis müdahalesi sırasında parçalandı. Eyleme destek veren CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da müdahale sırasında  tartaklandı 

Genelkurmay Başkanlığı önünde bir süre abluka altında tutulan üyelerimiz ancak Maliye Bakanlığı önünde açıklama yapmasına izin verildi. 

Polis son bombalı eylemlerin ardından artık TBMM önünde yapılan açıklamalara izin verilmeyeceğini bildirdi.

Sendika üyeleri eylemde "Zam, zulüm, işkence işte AKP" ve "Sadaka değil, toplu sözleşme", “AKP’nin memuru olmayacağız” sloganlarını attı.

KAŞIKLA VERİP, KEPÇEYLE ALDILAR

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Maliye Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, "Hükümetin yüzdelik zam aldatmacasına son verilmesini istiyoruz. Kaşıkla verdiler kepçeyle aldılar. Kamu çalışanları sadaka değil. Enflasyon farkı da değil, refah artışından payına düşeni istiyor. İmza attığınız uluslararası sözleşmelere uyun. kamuda sözleşmeli personel ayrımına son verin. Emekçilere vergi dilimi uygulamasına son verin. Örgütlenme önündeki engelleri kaldırın" şeklinde konuştu.

Kütük, hükümete seslenerek şöyle devam etti:

"Kasım ve Aralık aylarında gıda fiyatlarında yaşanan artış, bu aydan itibaren maaşlarımıza yapılan yüzde 6 zammı şimdiden alıp götürmüştür. Haklı ve meşru taleplerimizi duymazdan, görmezden gelmeyin. Sermayenin sesine değil, yoksulluk ve açlık sınırının altında yaşamaya mahkum edilmiş, emekçilerin sesine kulak verin. Ek Göstergenin tüm kamu emekçileri için en az 3 bin 600 olarak uygulayın. Taşeronlaşmaya son verin. Rotasyon ve sürgünlere son verin. Kamu hizmetlerinin özleştirilmesinden vazgeçin."

Açıklamanın ardından üyelerimiz maaşlara ve gıda artışlarına yapılan zamları bordro yakarak protesto etti.