KONFEDERASYONUMUZ EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZIN ETKİNLİKLERİNE KATILDI

KONFEDERASYONUMUZ EĞİTİM-İŞ SENDİKAMIZIN ETKİNLİKLERİNE KATILDI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Eğitim-İş Sendikamızın İzmir 4 No’lu Şube açılışı ile Köy Enstitüleri’nin 76. Kuruluş Yıldönümü kutlamalarına katıldı.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş 16 Nisan Cumartesi günü İzmir’de, İzmir 4 No’lu Şubesi’nin açılışını birlikte yaptılar. Açılışa, Genel Başkanımız Hasan Kütük,   Eğitim Basın-Yayın Sekreterimiz Semra Pektopal, Birleşik Kamu-İş Kurucu eski Genel Başkanı Yüksel Adıbelli,  Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Güngör, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir,  Birleşik Kamu-İş İzmir İl Temsilcisi Başkanı Tamir Yiğit Güler bağlı sendikaların yöneticileri, sendikalarımızın İzmir ve çevre illerinden gelen Şube Başkanları, üyelerimiz katıldı.

Eğitim-İş İzmir 4 No’lu Şube ile Eğitim-İş Buca Temsilciliğinin aynı binada hizmet vereceği yerin açılış kurdelesini Konfederasyon Genel Başkanımız Hasan Kütük, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Şube Başkanı Haşim Karaman ve CHP İzmir Milletvekilli Tacettin Bayır ile birlikte kestiler.

TÜRKİYE’NİN İLK YÜKSEKÖĞRETİM ŞUBESİ FAALİYETTE

Köy Enstitülerinin 76. Kuruluş Yıldönümünde Köy Enstitülerinin ilerici, demokrat, aydınlanmacı geleneğine sahip çıkan Eğitim-İş, İzmir 4 No’lu Şube’nin açılışının yanında bir ilke imza atarak  akademisyenlerin üyesi olduğu Türkiye’nin ilk Yükseköğretim Şubesi’ni faaliyete geçirdi.

KÖY ENSTİTÜLERİ’NİN 76. KURULUŞ YILDÖNÜME KATILDIK

Eğitim-İş Köy Enstitüleri’nin 76 Kuruluş Yıldönümü nedeniyle, Köy Enstitülü öğretmenlerinin de katılımının olduğu çeşitli etkinlikler düzenledi.  17 Nisan günü gerçekleşen etkinliğe önce  Zafer Anıtı’na çelenk bırakıldı, ardında Gür Kent Otel’de Köy Enstitülü öğretmenlerin de katıldığı kahvaltılı toplantı ile devam etti.

 Toplantıya Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, Genel Sekreterimiz Mücahit Dede, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, MYK Üyeleri, Eğitim-İş kurucu Genel Başkanı Niyazi Altunya, Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, TÖS Yönetim Kurulu Üyesi ve CHP Eski Senatörü Ekrem Kabay, Ankara 1 ve 2 No’lu Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’in açılış konuşmasında, Köy Enstitüleri’nin ülkenin bugüne kadar görmüş olduğu en çağdaş, en özgün kurumlar olduğunu vurguladı ve “1946’da Köy Enstitüleri’nin içi boşaltıldı, 1954’te de bitirildi. Eğer Köy Enstitüleri 1954’te kapatılmasaydı bugün yaşamış olduğumuz etnik, siyasal ne kadar sorun varsa yaşanmayacaktı” dedi.

Konfederasyon Genel Başkanımız Hasan Kütük ise, “Köy Enstitüleri kapatılmasaydı bugün ülkenin yoksul çocuklan ölmeyecekti, gençler de işsiz kalmayacaktı. Enstitüler kapatılmasaydı Davutoğlu başbakan, Tayyip Erdoğan da cumhurbaşkanı olamayacaktı” şeklinde konuştu.

Kahvaltı sonrası Türk-İş salonunda Köy Enstitüsü resim sergisinin açılışı yapıldı. Ardından da dönemin Milli Eğitim Bakanları Mustafa Necati, Reşit Galip, Hasan Ali Yücel ile İsmail Hakkı Tonguç, Cebeci Mezarlığı’nda mezarları başında anıldı.