KONFEDERASYONUMUZ MYK ÜYESİ ALİ TAŞTAN SANDIKTAKİ HİLEYİ AÇIKLADI

KONFEDERASYONUMUZ MYK ÜYESİ ALİ TAŞTAN SANDIKTAKİ HİLEYİ AÇIKLADI

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan,  seçim öncesi “Sandık Görevlileri”ne verilen eğitiminde AKP’ye hizmet edecek şekilde düzenlendiğini kaydetti.  Taştan, “Sandıklar tehlikeye düşecek” dedi.

KURSA KAYIT TARİHLERİ BAZI YERLERDE DUYURULMADI...

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu- İş Yönetim Kurulu Üyesi Ali Taştan'ın Karşı Gazete'ye verdiği bilgiye göre; Eğitim Bir-Sen üyelerine bu sertifika programında farklı bir sistem uygulandı.

Bu uygulamanın Eğitim Bir- Sen üyelerine ayrıcalık anlamına geldiğini öne süren Taştan, Karşı Gazetesi’ne şu açıklamayı yaptı:

SANDIK GÖREVLİSİ KURSU DOLDU, YEMEK KURSU VERELİM...

Sandık başlarında görev yapacak kişiler için Hükümet, bu yıl ilk kez sertifika programı uygulama kararı almıştı. Her ne kadar 'sandıkta görev yapmak için bu sertifika zorunlu değil' algısı yaratılsa da, son anda bu belgelerin sandıkta görevlendirilecek kişiler için bir kriter olacağı düşünülüyor.

SANDIK GÖREVLİLERİNİ SENDİKAYA GÖRE FİŞLEYİP, AYRI EĞİTİM VERİYORLAR

Daha önce, bu eğitimlerden herkesin eşit şekilde haberdar edilmediği, el altından AKP'ye yakın sendika ve kişilere kayıt tarihi konusunda bilgi verildiği ve kontenjanların doldurulduğuna dair eleştiriler yapılmıştı.  Söz konusu eğitimler ise çoğu yerde yapıldı. Bu doğrultuda sandık başkanı ya da görevlisi olacak kişiler, bulundukları il ve ilçelerdeki halk eğitim merkezlerinde 1 günlük eğitim alıyor.

EYÜP HALK EĞİTİM MERKEZİ'NDE SENDİKAYA GÖRE FİŞLEME...

"İstanbul Eyüp Halk Eğitim Merkezi'nde, sandık eğitim kursuna başvuran grup ikiye ayrılmış. Yandaş sendika Eğitim Bir-Sen üyelerine ayrı, diğer kişilere ayrı eğitim verilmiş. Kursa başvuranlara 'hangi sendikaya üyesiniz?"  diye sormuşlar, Eğitim Bir-Sen üyesi olmayan herkesi de ikinci gruba yönlendirmişler.

Bu bir günlük programda Eğitim Bir-Sen üyelerine verilen eğitimde, seçimde AKP lehine sonuç yaratabilecek bazı uygulamalarla ilgili telkinde bulunulduğunu düşünüyoruz.

SANDIK TUTANAKLARI VE ÇİZELGELERİ KİME EMANET?

Örneğin, geçen yıl sandıklardaki oy pusulaları teslim edilirken sadece tek sayfa tutanak torba dışında kalıyor ve veriliyordu. Bu yıl, oy dağılımını gösteren çizelge de oyların tutulduğu mühürlü torba dışında kalacak. Tutanakla birlikte, ilçe seçim kurullarına teslim edilecek. Çizelgelerin ya da tutanakların değiştirilmesi endişesi yaşıyoruz..."

SANDIĞI BOŞVER, YEMEK PİŞİR!

Taştan, bu kursları veren bazı halk eğitim merkezi yetkilerinin; Eğitim- İş vb. sendikalara üye olan kişilere 'sandık görevlisi eğitimi kursunda kontenjan doldu, siz en iyisi kendinize biçki- dikiş ya da yemek kursu bulun' önerisi yaptığını da söyledi. "Böylece güya üstü kapalı olarak Eğitim Bir- Sen üyesi olmayanlarla dalga geçiliyor" değerlendirmesi yaptı.

KAYNAK: Burcu Oral Evren | karsigazete.com.tr