KONFEDERASYONUMUZ TÜM YURTTA İŞ BIRAKTI

KONFEDERASYONUMUZ TÜM YURTTA İŞ BIRAKTI

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonumuz, Ankara’daki katliamı ve terör saldırısını yurt genelinde bir günlük iş bırakarak protesto etti.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş, Ankara’daki terör saldırısında hayatlarını kaybeden 'vatandaşları anmak ve “acıyı paylaşmak” için dün bir günlük iş bıraktı.  Konfederasyonumuz üyeleri,  iş bırakmanın yanında hafta boyunca da iş yerlerinde siyah kokart takarak tepkilerini gösterecekler. 

Birleşik Kamu-İş’e bağlı sendikalar ve il temsilcileri yurdun dört bir yanında tepkilerini göstermek için sokaktaydı.

BİRLEŞİK KAMU İŞ İZMİR TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu İş İzmir İl Temsilciliği üyeleri Konak’ta bulunan sendika binası önünde toplanarak, Konak Sümerbank önüne yürüyerek, kitlesel basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Birleşik Kamu-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Barış Düdü, Genel Eğitim Sekreteri Semra Pektopal ve Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç, Genel Mali Sekreteri Arif Alel, Büro İş Genel Sekreteri Hasan Şen'de katıldı. "Teröre teslim olmayacağız" pankartı açarak ve slogan atarak saldırıyı protesto eden konfederasyon üyeleri, daha sonra saldırıda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.

Birleşik Kamu İş İzmir Temsilcisi Ömer Değirmenci tarafından yapılan basın açıklamasından sonra Birleşik Kamu-İş Genel Merkez Yöneticileri Barış Düdü, Semra Pektopal, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Doğan Koç öncülüğünde sendika üyeleri Gündoğdu Meydanına giderek taziye ve geçmiş olsun ziyaretinde bulundular.  

Ömer Değirmenci, “Biliyoruz ki terör nereden gelirse gelsin insanlık suçudur. Bu nedenle Suruç’ta ölen gençlerde, Dağlıca’da şehit edilen askerlerde, Diyarbakır Hani yolunda çocuğunun ve eşinin gözleri önünde şehit edilen poliste ve son olarak Ankara’nın göbeğinde yaşanan insanlık dışı katliamda ölen emekçiler ve gençlerde bizim evlatlarımız, yurttaşlarımızdır.  Bunun için; Ankara’daki katliamda kaybettiğimiz yurttaşlarımızı anmak ve acıyı paylaşmak için 12 Ekim Pazartesi günü iş bırakıyoruz” sözlerini kullandı.

BİRLEŞİK KAMU İŞ DENİZLİ TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim-İş Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay ve üyeler,  Çınar Meydanı’nda toplanarak basın açıklaması yaparak Ankara Tren Garı önünde en az iki ayrı yerde meydana gelen patlamada 100’e yakın yurttaşımızın yaşamını kaybetmesine ve yüzlerce yurttaşımızın yaralanmasına neden olan terörü bir kez daha lanetledi.  Ankara’da yaşamını yitiren yurttaşlar  için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından Özbay, “Terör, farklı inanç ve kültürlere sahip yurttaşlarımızın ülkemizde kardeşçe ve barış içerisinde yaşam bulduğu ulusal birliğimize ve bütünlüğümüze yeniden kasteder hale gelmiştir” dedi.

BİRLEŞİK KAMU İŞ ADANA TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim-İş Adana Şube Başkanı Galip Reha Ertekin, Ankara'daki terör saldırısını Adana'da demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler ile birlikte protesto etti. Ertekin, “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi mitingi alanında gerçekleştirilen ve çok sayıda vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Terör nereden gelirse gelsin bir insanlık suçudur” şeklinde konuştu

BİRLEŞİK KAMU İŞ MUĞLA TEMSİLCİLİĞİ

Tüm Yerel-Sen Şubesi ve Muğla Eğitim-İş Şubesi,  yaşanan vahim terör olayını lanetlemek ve terörü besleyenleri ortak bir basın açıklamasıyla kınadılar.

BİRLEŞİK KAMU İŞ ALANYA İLÇE TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim-İş Alanya İlçe Temsilciliği, Ankara’da Cumhuriyet tarihinin en büyük terör saldırısına sahne olan patlamaları kınayan bir basın açıklaması yaptı.  Alanya Eğitim-İş İlçe Temsilciliği Başkanı Ş. Cihan Erçin, “Türkiye’nin başkenti Ankara’da yaşanan elim patlamayı ve patlamada yüzlerce canımızı kaybetmemizi kabul edemeyiz. Çünkü bu patlamalar ilk değil daha önce Diyarbakır ve Suruç’ta da buna benzer patlamalar oldu. AKP hükümetinin bir an önce hesap vermesi gerekir” dedi.

BİRLEŞİK KAMU İŞ KOCAELİ TEMSİLCİLİĞİ

Kocaeli Eğitim-İş Şubesi 12 Ekim de bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Siyah kıyafetlerle Sabri Yalım Parkı’nda toplanan Kocaeli Eğitim-İş üyeleri terörü lanetledi.

Kocaeli Eğitim-İş Şube Başkanı Şener, parkta yaptığı açıklamada “13 yıldır ülkeyi  yöneten AKP iktidarı ve saray, iç- dış barışımızı bozmuş, ülkenin barışını, birliğini, kardeşliğini emperyalizme tercih etmiştir. Saray ve şürekası, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan halkın iradesini hiçe sayarak ülkeyi büyük bir uzlaşı içinde yönetecek hükümeti kurmak yerine, yurttaşlarının can güvenliğini dahi koruyamayan basiretsiz bir geçici hükümete ülkeyi mahkum etmiştir. Türkiye’yi sonu olmayan bir karanlığa sürüklemek amacıyla var gücüyle hareket etmektedir” ifadelerini kullandı.

BİRLEŞİK KAMU İŞ SAMSUN TEMSİLCİLİĞİ

Ankara’da patlamalar ilişkin basın açıklaması yapan Samsun Eğitim-İş Şube Başkanı Rüstem Kara,  “7 Hazirandan bu yana ülkemizin her yerinden çığlıklar yükselmekte, yüreğimize ateş düşmekte, içimiz yanmaktadır. Emperyalizmin emrindeki terör örgütlerinin kanlı yüzünü bir kez daha ortaya koyan bu alçakça saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

EĞİTİM İŞ MERSİN TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim İş Mersin Şubesi öncülüğünde ADD,CKD,ÇYDD,YKKED,CHP Kadın Kolları’nın katılımıyla 100 akın yurttaş Ankara’da “Barış Mitingi Katliamını” protesto ederek yaşamını kaybedenler anısına bir eylem gerçekleştirildi.

Eyleme katılanlar sık sık “Katiller bir gün hesap verecek”,”Teröre Bulunan Eller Kırılsın” “Terörün ırkı,dili,dini olmaz” sloganları attı.

Basın açıklamasını yapan Mersin Eğitim İş Şube Başkanı Hakan Boyar, “Terörü kınamak ve kaybettiğimiz yurttaşlarımız için 12 Ekimde grevdeyiz” dedi. Boyar,”Ankara’da teren garı önünde iki ayrı patlamada 100 aşkın yurttaşın canını kaybettiğine dikkat çekerek, “bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

BİRLEŞİK KAMU İŞ ESKİŞEHİR TEMSİLCİLİĞİ

Eğitim-İş Eskişehir Şubesi yönetici ve üyeleri Hamamyolu Saatli Park’ta basın açıklaması yaparak Ankara’da çeşitli demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin düzenlediği mitinge yönelik yapılan saldırıyı şiddetle kınadıklarını dile getirdi.

Eğitim-İş Şube Başkanı Ebru Sungar, Geçici hükümetin, Türkiye’yi sonu olmayan bir karanlığa sürüklemek amacıyla bir karanlığa sürüklemek amacıyla gücüyle hareket ettiğini söyledi. Sungar, “Ülkemizde meydana gelen bombalı, kanlı eylemlerin failleri bir türlü ortaya çıkarılmamaktadır” şeklinde konuştu.

BİRLEŞİK KAMU Ş HATAY TEMSİLCİLİĞİ

Hatay Eğitim-İş Şube Başkanı Yeter Köse, Ankara’daki katliamda kaybedilen yurttaşları için basın açıklaması yaptıklarını söyledi.  Köse, “Siyasal iktidar, olayın faillerini ortaya çıkarmadığı sürece soru işaretlerinin adresi AKP hükümeti olacaktır. Olayın faillerini ortaya çıkaramazlarsa bu ülkenin İçişleri Bakanı ve emniyet teşkilatının başındaki insanların “ama”sız, mazeretsiz olarak istifa etmeleri gerekmektedir. Çünkü bu bomba aslında Başkentin kalbinde ‘İnsanlığa’ atılmıştır”  sözleriyle kanadığını açıkladı.  

BİRLEŞİK KAMU İŞ İSTANBUL

İstanbul Eğitim-İş 1 Nolu Şube, Ankara garında yaşanan terör olayını protesto etmek için,  ölen vatandaşları anmak için Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

İstanbul Eğitim-İş 1 Nolu Şube Başkanı Ali Saraç, “Ankara’da  ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi’ mitingi alanında meydana gelen patlamada, 100’e yakın yurttaşımızın yaşamını kaybetmesine ve yüzlerce yurttaşımızın yaralanmasına neden olan, ülke tarihine en kanlı katliamı yaşatan ve tüm ülkeyi yasa boğan terör eylemini bir kez daha şiddetle lanetliyoruz” dedi.

BİRLEŞİK KAMU-İŞ ZONGULDAK TEMSİLCİLİĞİ

Birleşik Kamu-İş Zonguldak Temsilciliği ve bağlı sendikalar, Ankara’da meydana gelen terör saldırısını lanetlemek ve acıyı paylaşmak için iş bıraktı.   Madenci Anıtı’nda toplanan grup üyeleri bombalı saldırıyı protesto etti. 

Grup adına basın açıklaması yapan Birleşik Kamu-İş Zonguldak Temsilcisi ve Eğitim-İş Şube Başkanı Metin Kahveci, “Cumhuriyet’in Başkenti Ankara’da çeşitli demokratik kitle örgütlerinin ve siyasi partilerin düzenlemiş olduğu mitingde, Tren Garı önünde en az iki ayrı yerde meydana gelen patlamada 100’e yakın yurttaşımızın yaşamını kaybetmesine ve yüzlerce yurttaşımızın yaralanmasına neden olan terörü bir kez daha lanetliyoruz” dedi. Kahveci, “13 yıldır ülkeyi  yöneten AKP iktidarı ve saray, iç- dış barışımızı bozmuş, ülkenin barışını, birliğini, kardeşliğini emperyalizme tercih etmiştir. Saray ve şürekası, 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan halkın iradesini hiçe sayarak ülkeyi büyük bir uzlaşı içinde yönetecek hükümeti kurmak yerine, yurttaşlarının can güvenliğini dahi koruyamayan basiretsiz bir geçici hükümete ülkeyi mahkum etmiştir” sözleriyle tepki gösterdi.