KONFEDERASYONUMUZ VE TARIM ORMAN-İŞ SAHİLE VURAN CANSIZ BEDENLER İÇİN “YETER” DEDİ

KONFEDERASYONUMUZ VE TARIM ORMAN-İŞ SAHİLE VURAN CANSIZ BEDENLER İÇİN “YETER” DEDİ

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve Tarım Orman-İş, Suriyeli göçmenlerin kıyıya vuran cansız bedenlerinin Avrupa ve insanlık değerleriyle bağdaşmadığına dikkat çekerek Suriyeli göçmenlerin dramına “Yeter”  eylemi yaptı.

Birleşik Kamu-İş ve Tarım Orman-İş üyeleri “Aylan Kurdi”nin şahsında bebeklerin ve Suriyeli göçmenlerin Türkiye’nin kıyılarına vuran cansız bedenlerine dikkat çekmek amacıyla Konyaaltı Sahili’nde eylem yaptı. 

Dev dalgalara rağmen kumsala inen Konfederasyonumuz ve Tarım Orman-İş üyesi 100 kişi ellerinde başta Aylan bebek olmak üzere hayatını kaybeden diğer bebeklerin fotoğraflarını taşıdı.

“ÖLÜMLER UMUDA YOLCULUK GEREKÇESİ OLAMAZ”

Konyaaltın’da kıyıya vuran Suriyeli göçmenlerin dramına dikkat çekmen amacıyla basın açıklaması yapan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, “ Çocuklarını yanına alarak son derece ilkel ve tehlikeli bir yolculuğu göze alabilmenin gerekçesinin umuda yolculuk olamaz. Çünkü cansız bedenler sahile vuruyor.” dedi.

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş da, “Türkiye sahillerinde yaşanan göçmen dramlarına dikkat çekmek istediklerini söyledi.

İnsanlığı göçmenler noktasında duyarlı olmaya çağıran Durmuş, “Yıllardır bu ülkede kıyılarımızda balıkçılık yapan balıkçılarımız, balıktan çok ne yazık ki ağları ile cesetler toplamaktadır. Bu zulüm, acımasız politikaların bir sonucudur. Ülkelerinde yaşama hakkı bulamayan insanların, başka alternatif yaşam arayan insanların yasal olmayan yollarla özellikle Türkiye üzerinden göçü esnasında yaşana cinayetlere dikkat çekmek amacıyla toplandık. Belki Avrupa 4 yaşındaki Aylan bebeğin cesedi üzerinden duyarlılık gösterdi. Ve oradan Türkiye’ye çağrısı oldu. Dediler ki, ’Biz sizlere 3 milyar dolar verelim, siz bu göçmenleri Türkiye’de barındırın.’ Tam da bu nokta zulümdür aslında. Madem ki göçmenlerin insanca yaşam haklarını savunacaklardı, keşke kapılarını açsalar ve bu insanlar batıya serbestçe gidebilseydi. Ama öyle olmadı. Ne yazık ki ülkemiz bir toplama kampına dönüştürüldü. Toplama kamplarındaki yaklaşık 3 milyon insan bu ülkede de mutlu değil" şeklinde konuştu.

“AVRUPA’YA ÇAĞRI”

Suriye göçmenleri düşman ilan etmediklerinin altının çizen Durmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Bu insanlar ülkelerinde yaşamlarını sürdüremedi. Her gün sahile vuran cesetlerle karşılaştık. Haberler sıradanlaştı. Sahile vuran insanlığın çöküşüydü. Bu konuya sendika olarak duyarlılık göstermek istedik. Biz, bu konunun gündemde tutulmasını istiyoruz. Bu olayları şiddetle kınıyoruz. Demokrasi insan hakları diyen Avrupa ülkelerinin de bu zulme ‘dur’ demesini istiyoruz.”

Bir süre slogan atan grup ardından dağıldı.

Genel Başkanımız Hasan Kütük'ün konuşmasının dinlemek için tıklayın.  

Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş'un Konuşması için tıklayın.