KONFEDERASYONUMUZDAN TARIM ORMAN-İŞ’E DESTEK

KONFEDERASYONUMUZDAN TARIM ORMAN-İŞ’E DESTEK

Birleşik Kamu-İş'e bağlı Tarım Orman Hayvancılık ve Çevre Hizmet Kolu Tarım Emekçileri Sendikası (Tarım Orman-İş),  Aydın'ın Didim İlçesi'nde temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda, İnşaat ve Ağaç İşçileri Enternasyonali’nin (BWI) Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA)” dünya kupası organizasyonu için yapılan stadyum inşaatlarında işçilere kölelik yönetimi ile çalıştırmasını kınadı. 2013 yılından beri düzenlenen ‘FIFA’YA KIRMIZI KART’ kampanyasına destek verilmesi gerektiğini anlattı.

Tarım Orman İş Sendikası tarafından Didim Holiday Resort Hotel'de ikinci temsilciler kurulu eğitim semineri düzenlendi. CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın ve İzzet Çetin,  Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük,  Genel Sekreter Mücahit Dede, Genel Eğitim Basın-Yayın Sekreteri Semra Pektopal, Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, Tarım Orman-İş  Genel Başkanı Şükrü Dumuş ve sendika temsilcileri katıldı.

Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı  Şükrü Durmuş’un basın açıklaması sonrası Sendika temsilcileri, dünya kupası organizasyonları için yapılan stadyum inşaatlarında işçilerin yeni nesil kölelik yönetimi ile çalıştırıldığını öne sürerek, İnşaat ve Ağaç İşçileri Enternasyonali’nin (BWI) tarafından tüm dünyada yürütülen 'FİFA’YA Kırmızı Kart' adlı kampanyaya destek verdi.

Durmuş, vahşi kapitalizmin getirim uğruna insan yaşamını hiçe sayarak varlığını sürdürdüğünü belirtti. Dünya kupası organizasyonlarını düzenleyen ve bütçesi yıllık 1 milyar doları aşan devasa bir örgüt olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) dünya kupası organizasyonları için yapılan stadyum inşaatlarında işçileri yeni nesil kölelik yönetimi ile çalıştırdığını ifade ederek, "Bu yöntem dünya kupası organizasyonlarının gerçekleştirildiği ülkelere göre değişmektedir. Örneğin 2022 yılında dünya kupasının yapılacağı Katar'da göçmen işçiler 'Kafala' adı verilen bir yöntem dahilinde kölelik benzeri bir sistem ile çalıştırılmaktadır.

“İŞ GÜVENLİĞİ YOKSA DÜNYA KUPASI DA YOK”

Sendikalarının da üyesi olduğu BWI, bu cinayetlere karşı FİFA’YI uyarmak adına 2013 yılından bu yana tüm dünyada 'FİFA’YA Kırmızı Kart' (Red Card for FIFA) isimli bir kampanya yürüttüğünü belirten Durmuş, şunları söyledi: "29 Mayıs 2015 tarihinde İsviçre'nin Zürih şehrinde FİFA’nın yeni başkanının seçileceği 65. FIFA Kongresi gerçekleştirilecek.

 Aynı zamanda, yapılacak olan FIFA kongresinde başkan olarak seçilecek adayın, başta işçi ve insan haklarına saygılı bir kişi olmasını temenni ediyoruz. Fakat 27 Mayıs 2015 tarihinde basına yansıyan FIFA üst düzey yöneticilerine yönelik yapılan yolsuzluk operasyonu, bu alanın rant uğruna kullanıldığının açık göstergesidir."