KONFEDERASYONUMUZUN HUKUKİ ZAFERİ

KONFEDERASYONUMUZUN HUKUKİ ZAFERİ

2005 Yılında 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptığı gerekçesiyle Mersin 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 15 ay hapis cezası verilen ve kararın Yargıtayca onanması üzerine, önce Mersin Cezaevine konulan, daha sonrada Ceyhan Cezaevine  nakledilen Konfederasyonumuz Yönetim Kurulu Üyesi Orhan YILDIRIM için başlattığımız hukuk mücadelesi sonuç veriyor.

Yargıtayca dahi onanan ancak hukuk ve demokrasiyle asla bağdaşmayan Mersin 5. Asliye Ceza Mahkemesinin kararının kaldırılması için başvurduğumuz Mersin 3.Ağır Ceza Mahkemesince de red kararı verilmesi üzerine; Kararın kanun yararına bozma yoluyla düzeltilmesi için Adalet Bakanlığına başvurmuştuk. Bu başvurumuz üzerine dosya ivedilikle Mersin’den getirtilerek Bakanlıkça incelemeye alınmıştır. İnceleme sonucu Adalet Bakanlığı kararın hukuka aykırı olduğuna karar vermiş ve daha önce verilen kararın bozulması için dosya Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına havale edilmiştir.

Bu aşamadan sonra Orhan arkadaşımızın özgürlüğüne kavuşabilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyayı Yargıtayın ilgili Ceza Dairesine göndermesi ve burada önceki mahkeme kararının kaldırılması yönünde karar verilmesi gerekmektedir. Bu aşamalarında çok kısa süre içinde sonuçlanacağını umut etmekte ve arkadaşımızın bir an önce özgürlüğüne ve öğrencilerine kavuşmasını dilemekteyiz. .

Konfederasyonumuzun bu konudaki ısrarlı mücadelesi sonuç alıncaya kadar devam edecektir.

Orhan YILDIRIM yalnız değildir!

Yaşasın Demokrasi ve hukuk mücadelemiz !

Yaşasın Birleşik Kamu İş!

 MERKEZ YÖNETİM KURULU