Laik Eğitime Tandoğan’da Saldırdılar! Yaşasın Tandoğan Direnişimiz!

Laik Eğitime Tandoğan’da Saldırdılar! Yaşasın Tandoğan Direnişimiz!

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu hatırlatmak, Türkiye’deki emek sömürüsünü teşhir etmek ve eğitimde yaşanan olumsuz gelişmelere dikkat çekmek amacıyla Birleşik Kamu İş Konfederasyonu ve Eğitim-İş üyelerinin 17 Aralık günü Yatağan’dan başlattığı yürüyüş 20 Aralık 2014 günü Ankara’ya ulaştı.

Tandoğan’da “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı” eylemleri kapsamında basın açıklaması yapmak istedik.

Birleşik Kamu İş Yönetim Kurulu Üyeleri, Barış Düdü, Semra Pektopal, Hasan Kütük, Ali Taştan, Engin Çoğal, Mustafa Yılmaz, Mücahit Dede,  Konfederasyona bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Eğitim İş Başkanı Veli Demir, CHP İstanbul milletvekili ve TBMM Milli Eğitim-Kültür-Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi Prof. Dr.Nur Serter, Ulusal Eğitim Derneği Başkanı yazar/eğitim emekçisi Nazım Mutlu, yazar Zeki Sarıhan, Ahmet Yıldız, hukukçu Şenal Sarıhan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yüzlerce eğitim emekçisinden oluşan gruba polis tazyikli su, gaz, ve copla saldırdı.

Polis, daha yürüyüş başlamadan yürüyüş için toplanan kitleye önce tazyikli suyla, sonra gaz ve TOMA birlikleriyle, copla saldırdı. Tandoğanı kovalamaca haline getiren polis üyelerimizi acımasızca copladı, kovaladı.

Aralarında Genel Başkan Veli Demir’in de bulunduğu 100’ün üzerinde gözaltı oldu. Veli Demir, gazdan etkilenerek hastaneye kaldırıldı.

Veli Demir telefonda Halk Tv‘ye, gözaltındayken yaptığı açıklama şöyle: “Basın açıklaması Anayasaya yasalara göre haktır. Bunu yapacağımızı önceden bildirimde bulunduk. Devlet kendi memuruna, milletvekiline acımasızca saldırmış, adeta darp etmiştir; demokratik yollardan bu şiddetin hesabını soracağız! Bu günler galip geçicidir. Sıkılan sarı gazda sağlığa zararlı zehir bulunduğunu düşünüyor ve ihbarda bulunuyorum. Türkiye faşizme teslim olmayacaktır. Bu dönemde atılacak sloganın ‘Faşizme karşı omuz omuza!’ sloganı olduğunu düşünüyorum. Mustafa Kemal’in ülkesine faşizm yakışmamaktadır. İnsanlar daha yürüyüş için toplanmadan bile saldırıyı kınıyorum!”

Konfederasyona bağlı sendikalarımızla birlikte “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı” doğrultusunda  direnişimizi kimse engeleyemeyecektir.

Ülkenin dört bir yanından gelerek Tandoğan’ı yeniden direniş ve emek bayramı yerine çeviren yiğit üyelerimizi saygıyla selamlıyoruz!

Yaşasın tam bağımsız Türkiye!

Yaşasın Cumhuriyet devrimleri!

BİRLEŞİK KAMU İŞ

Eylem videoları: http://egitimis.org.tr/tv.php