MASADAN KALK ALANA GEL

MASADAN KALK ALANA GEL

Konfederasyonumuz üyeleri Ankara Sakarya Meydanında AKP’nin emekçiler için uyguladığı ekonomik politikalarını oturma eylemi ve basın açıklaması ile protosto etti.  

"MASADAN KALK ALANA GEL"

"ZAM ZÜLÜM İŞKENCE. SÜTÜ BOZUK AKP"

"KURTULUŞ YOK TEK BAŞINA YA HEP BERABER YA HİÇ BİRİMİZ"

"AKP ZAMMINI AL BAŞINA ÇAL"

"BENZİNE VAR BİZE YOK Mİ"

"HERKESE %25 ZAM İSTİYORUZ" 

 

  Sloganları arasında     konfederasyon başkanımız İsmail TUTOĞLU  aşağıdaki açıklamayı    BASINA VE KAMUOYUNA yaptı.                         

            

Bugün siyasal İktidarın 4688 sayılı yasadan kaynaklanan, 3+3 dayatması ile karşı karşıya kalınmıştır. 2002 yılında iktidara geldiklerinde yaklaşık 2584 dolar gayri safi milli hasıla olduğunu, 2012 yılında ise bunun yaklaşık 4 kat artarak 10.444 dolara geldiğini ve ülkenin rekorlar kırarak büyüdüğünü iddia eden siyasi iktidar, iddiaları doğru ise emekçilere büyümeden ve kalkınmadan pay vermelidir. Bu durumda kalkınma payı % 400 zam olarak memura, emekliye işçiye ve tüm çalışanlara yansımalıdır. Ancak bu kalkınmanın sanal olduğu, üretimden kaynaklanmadığı ve borç alınarak gerçekleştiği ve borçlarımız 2002 ye göre azalmamış, aksine katlanarak artmış ise Bütçede memura, emekliye, çalışana verecek para kalmamış ise; Bu durumda halk kandırılmakta, topluma doğru bilgi verilmediği anlaşılmaktadır.

Ülkede üretime dayalı kalkınma durmuş, sıcak para politikaları ve dış borçlarla halkımıza sanal bir büyüme görüntüsü verilmiştir. Halkımızın büyük çoğunluğu asgari ücretle köle olarak çalışmakta, tarım işçileri açlık sınırında karın tokluğuna çalıştırılmaktadır. Emekli ay sonunu getirememekte ve torunlarına harçlık verememektedir.  Memur kredi kartları ve bankalarla boğuşmakta, Okullar da çocuklara dağıttığı sütü bozuk çıkan AKP, olan biteni sadece seyretmektedir. Demokratik tepkisini dile getiren kitlelere GAZ vermekte, coplamakta ve açıkça faşizan, antidemokratik, dikta bir yönetim sergilemektedir. 

Birleşik Kamu İş olarak biz 3+3 teklifini şiddetle reddediyoruz.  Elektiriğe, doğalgaza ve temel ihtiyaç maddelerine yapılan zam oranı kadar, yani en az %25 oranında zam verilmesini ve bu zammın asgari ücrete, memura, emekliye, işçiye ve tüm çalışanlara yansıtılmasını istiyoruz. Diğer konfederasyonları derhal bu oyunun parçası olmaktan uzaklaşmaya ve masadan kalkmaya çağırıyoruz. Siyasal iktidar kendi yazdığı oyunu, yalnız başına oynamalıdır. Konfederasyonlar bu oyuna ortak olmamalıdır.

Birleşik Kamu İş olarak AKP’yi bir kez daha uyarıyoruz  ve Konfederasyonlara da çağrıda bulunuyoruz.

Gelin tüm konfederasyonlar olarak aramızdaki etnik, dini, siyasi, örgütsel her türlü farklılığı bir kenara bırakarak, sınıf temelinde birleşelim, Emek Cephesi oluşturalım,  sonuç alıcı GREV’İ örgütleyelim, ILO sözleşmelerine dayalı haklarımızı kullanalım, haklarımızı meydanlarda söke, söke alalım.

 Bu bağlamda;  23 Mayıs 2012 günü de, emek örgütleri ile birlikte üretimden gelen gücümüzü kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyor tüm halkımızı emekçilerin bu onurlu talebini desteklemeye çağırıyoruz..

 

İsmail  TUTOĞLU
Genel Başkan