ÖZGÜR MEDYANIN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

ÖZGÜR MEDYANIN MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ

Basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü unutmuyoruz. Özgür medya mücadelelerini destekliyoruz.

Ülkemizde gazeteciler baskı, sansür, işsizlik, tutuklamalar, işten atılmalar, güvencesizlik ve daha birçok sorunla mücadele etmektedir.

AKP iktidarı medyayı ve gazetecileri hedef almış ve uyguladığı baskı, sindirme, tutuklama, kapatma vb. uygulamalar ile basının haber alma özgürlüğünü ortadan kaldırmış ve tamamen kendine bağımlı hale getirmiştir.

Ülkemiz ne yazık ki dünyada basın özgürlüğü sıralamalarında en gerilerde yer almaktadır.  Hakkında dava, soruşturma açılmayan muhalif gazeteci yok denecek kadar azdır.  Ülkede en az 67 gazeteci cezaevinde, yüzlercesi adliye koridorlarında, binlercesi işsiz, çoğu da iktidar baskısıyla yüz yüze. Kapatılan televizyon kanalları ve gazeteler, karartılan ekranlar, ilan cezaları, basın kartı verilmeyen gazeteciler, sansür ve daha birçok sorunla baş etmeye çalışan medya koşulları yaşanmaktadır.

Ülkemizin ve basın tarihine kara bir leke olarak girecek gelişmelerin yaşandığı bu dönemler; basının ve gazeteciliğin en karanlık dönemi olarak anılacaktır.

Bağımsız ve özgür basının demokratik bir hukuk devletinin olmazsa olmaz olduğu unutulmamalıdır.

Basın bir ülkenin çağdaşlaşmasına, aydınlanmasına, vatandaşların bilinçlenmesine, gerçeklerin ortaya çıkarılmasına katkıda bulunan en önemli güçtür.

Bu vesileyle gazeteciler; AKP iktidarının sansürüne ve baskısına karşı; büyük  önder Atatürk’ün “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” sözünü hatırlatıyoruz. 

Basının özgür olması ancak demokratik ve özgürlükçü bir anlayışla mümkün olabilir. Basının toplumsal yaşam için taşıdığı önemin daha fazla zarar görmemesi için siyasetin basın üzerindeki baskısının son bulması istiyoruz.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; bu düşüncelerle basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün bağımsız, özgür ve mücadeleyle kutlanmasını istiyoruz. 

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

MERKEZ YÖNETİM KURULU